Jan Berdyszak - malarstwo - Galeria ASP w Krakowie




Galeria ASP w Krakowie jest jedną z najmniejszych, ale i najprężniej działających galerii w Krakowie. Trudno tam o chwile zastoju, właściwie wystawy „idą” jedna za drugą. Obecnie można w niej oglądać prace Jana Berdyszaka z cyklu Passe-par-tout.

Berdyszak zajmuje się problemami obrazu, przestrzeni, integracji z otoczeniem, potencjalności, fragmentaryczności, problemami fotografii, symptomami teatru w sztuce i w życiu. Nurtujące go problemy podejmuje, pracując cyklami.

Od 1990 roku prowadzi cykl Passe-par-tout, oparte na snutych od lat 60. rozważaniach o obrazie, jego formacie i otaczającej go przestrzeni. Rozmyślania te doprowadziły do zmierzenia się z problematyką kondycji passe-partout jako kadru pomiędzy przestrzenią wewnętrzną dzieła, a przestrzenią realną rozpościerającą się w strefie poza nim. 

Z tekstu katalogu wystawy: „Passe-partout lokuje się pomiędzy dziełem a ramą; pełni funkcję pośrednika, pomostu rozpiętego między wnętrzem a zewnętrzem; jawi się jako pas graniczny, strefa niczyja, neutralny obszar rozstępujący się pomiędzy konkretami: dziełem a ramą, poza którą włada już przestrzeń zewnętrzna, postrzegana jako rzeczywista. Status passe-partout jest w tym konglomeracie trzech składników, zamykających się w całość, wyizolowujących się w obrębie otaczającej je przestrzeni, najbardziej nieuchwytny, niedookreślony, ponieważ jego zadanie można sprowadzić do czynienia rozziewu, rozpadliny pomiędzy dziełem a ramą. Rozpadlina ta zawiera w sobie przyrodzoną dwuznaczność, gdyż jej zadanie polega równocześnie na dzieleniu i spajaniu, odgraniczaniu i niwelowaniu „skoku” między mikrokosmosem przetłumaczonej na płaszczyznę przestrzeni przedstawienia w centrum a rzeźbiarskim, namacalnym profilowaniem ramy”. (tekst Marty Smolińskiej-Byczuk).

 
 
 

 

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Jan Berdyszak – ur. 1934 w Zaworach koło Książa Wlkp. W latach 1952-58 studiował w PWSSP w Poznaniu, dyplom uzyskał z rzeźby w Pracowni prof. Bazylego Wojtowicza. Zajmował się samodzielnie różnymi dziedzinami sztuki, nie tylko plastycznymi. Od 1960 r. rozpoczął swoją działalność wystawienniczą, pokazami grafiki i malarstwa. Wiele podróżował, traktując wyjazdy jako jedną z dróg poznawczych w związku z działalnością scenograficzną; brał udział w międzynarodowych festiwalach teatralnych. W 1970 r. przebywał w Paryżu, w 1974 otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Związany był ze środowiskiem Galerii l’ollave w Ljonie. W latach 1985-2000 współpracował z Centrum Rzeźby Polskiej w Wrońsku i z Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie. Prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych w ASP w Poznaniu oraz Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wystawa czynna do 31 maja 2006
________________________________
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót