Jadwiga Sawicka - malarstwo - Galeria Starmach




W Galerii Starmach można oglądać obecnie obrazy Jadwigi Sawickiej, jednej z bardziej uznanych artystek w Polsce. Prezentowanych jest kilkanaście niepokazywanych dotychczas obrazów, namalowanych w 2005 roku. 

Osadzone są w charakterystycznej dla artystki tematyce, pokazując namalowane ubrania, czasem inne „akcesoria”, najczęściej na bladoróżowym tle. Części damskiej lub męskiej garderoby, strój dziewczynki idącej do pierwszej komunii świętej, suknie balowe lalek Barbie. 
Głównym wyznacznikiem twórczości Sawickiej jest zainteresowanie formą. Rozumiana jest jako opakowanie, coś pustego, co domaga się napełnienia. Pustą formę sygnalizują w jej pracach właśnie zużyte ubrania, fragmenty autentycznych tekstów gazetowych, kokardki, balony. Tak komentowana jest współczesna kultura, zdominowana przez mass media, nadmiar informacji i niepotrzebnych, ale bardzo natarczywych obrazów.
Jej prace wyszły w przestrzeń miejską poprzez billboardy, wykonuje też wielkoformatowe wydruki z czarnymi literami na cielisto-różowym tle, jak np. wystawiany obecnie „Daj mi wszystko”.
Pokazując „malarski zestaw” do pierwszej komunii, Sawicka zwraca uwagę na materialność, która przerasta duchowość wydarzenia, męczący stan oczekiwania i napięcie: „czy się uda? Jak wypadnę?”.
Artystkę najbardziej interesują tutaj uczucia, próba sprostania i możliwość nie sprostania. Strój ma coś spełnić lub zawalić tak, że unieważni całe wydarzenie.
Poza formą, ważna też jest materia, która inspiruje, np. materia sztucznej skóry, która z powodzeniem udaje prawdziwą. „Taka bezczelność jest w gruncie rzeczy pociągająca, (…) kojarzy się z życiowym sprytem, z tym, jak ludzie sobie radzą. (…) Nie przywoływanie osób, ale właśnie uczuć jest dla mnie najważniejsze. Nadzieja, lęk, pragnienie brania udziału w życiu społecznym i potrzeba udowodnienia, że się przystaje”.
Obrazy Sawickiej oglądać można do końca marca 2006 roku.

 
  

 Wybrane prace:
   
    



  
  

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Jadwiga Sawicka - ur. 1959 roku w Przemyślu. W latach 1979-1984 studiowała w krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa, dyplom obroniła w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. W 1992 roku otrzymała stypendium The Pollock-Krasner Foundation, zaś w 1995 stypendium MKiS. Mieszka i pracuje w Przemyślu.
Zajmuje się malarstwem, fotografią, wykonuje obiekty, instalacje i prace w przestrzeni publicznej. Jest autorką charakterystycznego malarstwa "pisanego". Od 1996 roku współpracuje z Otwartą Pracownią w Krakowie, jest członkiem stowarzyszenia o tej samej nazwie. Od 1997 roku współpracuje z Galerią Foksal w Warszawie.
 

Wystawa czynna do 3 marca 2006
________________________________
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót