Jacek Dłużewski - MIASTO - STATKI - wystawa malarstwa




Galeria Promocyjna udostępniła swoją przestrzeń wystawie malarstwa Jacka Dłużewskiego. Twórczość artysty jest dobrze znana w Polsce - miał dotychczas blisko dwadzieścia wystaw indywidualnych i wziął udział w kilkudziesięciu, liczących się wystawach zbiorowych. Indywidualna wystawa Jacka Dłużewskiego w Galerii Promocyjnej, tak się złożyło, jest dopiero pierwszą większą prezentacją w Warszawie. 
Ostatnio można było spotkać pracę tego artysty na wystawie nominowanych w polskiej edycji Lexmark European Art Prize, gdzie otrzymał Wyróżnienie /Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski/.
 
 
Jacek Dłużewski dzieli swój czas między Zieloną Górą - gdzie mieszka i pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego a Krakowem, gdzie kończył studia /u prof. Jerzego Nowosielskiego/ i gdzie współpracuje z Otwartą Pracownią.
 
Prace pokazane na wystawie zatytułowanej "MIASTO - STATKI" powstały w efekcie pobytu autora na Bliskim Wschodzie. Miał okazję spędzić tam kilka tygodni, odbyć podróż morską i zobaczyć kraje arabskie, ich porty, miasta i ludzi. W trakcie podróży prowadził malarski notatnik w akwareli. Prace skończone zostały w Polsce.
 
   
  
  
Obecność irackich tankowców na obrazach artysty dziś może być odczytywana intencjonalnie, ale w rzeczywistości była tylko zapisem widzianych obiektów. Ogromne statki /co ma także swoje odniesienie w wymiarach prac artysty/ stały opuszczone - w wyniku nałożonego na Irak embarga - na redzie odwiedzanych portów. Ich potęga, unieruchomienie, "samotność", nonsens bezterminowego uwięzienia poruszyły artystę. Bezruch, pustka morskiego pejzażu, rozmywające wszystko, co jest w polu widzenia, oślepiające słońce - stanowią wymiar życia (?) namalowanych statków. Ludzie Wschodu portretowani na obrazach Dłużewskiego żyją w pełnych cienia i półmroku wąskich uliczkach i ciasnych wnętrzach. Życie tu kipi. Opozycja do "smutku tropików" jest ogromna. Dynamika utrwalonych na płótnach obrazków z życia ludzi Orientu jest podkreślona kadrowaniem ruchu postaci z obrazów.
 
Ciekawa wystawa, malarstwo wysokiej próby, warto odwiedzić Promocyjną, do czego chcemy Państwa przekonać.

     

   
     
      
 

 
  Nota biograficzna:

  
 
 

Jacek Dłużewski
- urodził się w 1966 w Zielonej Górze; Był studentem wrocławskiej PWSSP oraz ASP w Krakowie; dyplom otrzymał w pracowni Jerzego Nowosielskiego w 1992 roku. Jest adiunktem w pracowni malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych w Uniwersytecie Zielonogórskim. Uprawia malarstwo abstrakcyjne, podejmuje wątki intelektualne, ujawnia w swoim malarstwie związki z konceptualizmem.w 2003 rokun otrzymał Wyróżnienie w polskiej edycji Lexmark European Art Prize. Brał udział w blisko trzydziestu prestiżowych wystawach zbiorowych.
   
 
 
 
Wystawy indywidualne:
1990 - Galeria PO, BWA, Zielona Góra
1993 - Galeria Garbary 48, Poznań
1994 - Malarstwo, Galeria w Hadesie, Lublin
1995 - Przywidzenie, Galeria Grodzka, BWA, Lublin
1995 - Na przykład taki dzień, Galeria Extravagance, Sosnowiec
1996 - Galeria Awangarda, Wrocław
1997 - Widoki po drodze, Otwarta Pracownia, Kraków
1997 - Godzinki. Galeria Prowincjonalna, Słubice
1999 - Pole, Galeria Koło, Gdańsk
1999 - Chwile i rzeczy, Muzeum Ziemi Lubuskiej
1999 - Malarstwo, Galeria Kameralna, BWA, Słupsk
1999 - Wystawa prac malarskich ( w związku z przewodem I-go stopnia) ASP, Wrocław
2000 - Znaczek z Maaluli, Otwarta Pracownia, Kraków
2002 - Bieguny czsu, ARTinCP-Collegium Polonicum, Słubice
2002 - Obrazy, Otwarta Pracownia, Kraków
2002 - Pustynie, Muzeum Lubuskie, Gorzów Wlkp.
2002 - Obrazy, BWA, Zielona Góra
2003 - O statkach i lądzie, Galeria ON (ASP), Poznań
2003 - Księżyc nad marynarzem, Alchemia, Kraków
2003 - MIASTO - STATKI, Galeria Promocyjna, Warszawa

    
 
Wystawa czynna do 29 czerwca 2003
  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót