Izabella Godlewska de Aranda - malarstwo i rzeźba




Wystawa prac Izabelli Godlewskiej to pierwsza (razem z Toruniem) w Polsce ekspozycja twórczości artystki, mieszkającej na stałe w Wielkiej Brytanii. Wystawa została przygotowana i pokazana przez Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu w ubiegłym roku, dziś ponad 50 prac można oglądać w Krakowie. Składają się na nie obrazy olejne, akwarele i rzeźby. Wprowadzeniem są obrazy pochodzące z lat 60., powstałe podczas pobytu artystki w Rzymie. Panoramiczne ujęcia miasta widzianego z wysokiego punktu obserwacyjnego syntetyzują formę. Odwrócona bywa w nich głębia ostrości, gdzie to, co ostre i wyraźne, widoczne jest dopiero na dalszym planie. 
Z lat 70. pochodzą abstrakcje, takie jak m.in. "Czarny pejzaż morski". Artystka w owym czasie mieszała czasem piasek z farbą, co dało ciekawe efekty fakturowe i światłocieniowe. 
Przez kolejnych 20 lat Godlewska kontynuowała cykl "Energia koloru". To barwne, kontrastowe, soczyste w kolorze płótna, powtarzające w różnych wariantach horyzontalne krajobrazy. Czasem linie horyzontalne zakłócone zostają nagłym ich uskokiem, czasem pojawia się chłodniejsza barwa.

Rzeźby artystki rozwinęły się w trzech kierunkach. Jeden z nich nawiązuje do tradycji rzeźby hiszpańskiej, jej dynamiki, ekspresji. Inny – to surrealistyczne rzeźby odnoszące się do fascynacji ciałem, otwierającej się „do wewnątrz”, gdzie zostaje wzbogacona, zmultiplikowana. Najnowsze realizacje są abstrakcyjne, koncentryczne, nazywane przez autorkę „centralnymi”. 
Twórczość Izabeli Godlewskiej nie jest łatwa do sklasyfikowania, wymyka się stylom i kierunkom. Jest osobista, powstała podczas nieustannych podróży, zmian miejsc zamieszkania i otwartości na życie. 

 

 Wybrane prace:
   
    


  
  
     

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Izabella Godlewska de Aranda - ur. 1931 w Słonimiu w woj. Nowogródzkim. Malarka, rzeźbiarka, architekt; córka Józefa Godlewskiego, senatora z Nowogrodczyzny i Fabianny z Czapskich, prawnuczka Emeryka Hutten-Czapskiego (znanego kolekcjonera i donatora Muzeum Narodowego w Krakowie), krewna Józefa Czapskiego, malarza i pisarza.
Dzieciństwo spędziła w majątku Synkowicze (obecnie Białoruś). We wrześniu 1939 r. rodzina uciekając przed Niemcami, udała się do Wilna a po zajęciu miasta przez wojska sowieckie, przez Rygę, Szwecję i Belgię do Francji, gdzie Józef Godlewski zbudował polski obóz dla wojska w Coëtquidan.
Po klęsce Francji w czerwcu 1940, uciekli do Marsylii, a dalej przez Hiszpanię i Portugalię, do Wielkiej Brytanii. Izabella Godlewska studiowała w Oxford School of Architecture (dyplom 1955), pobierając równolegle lekcje malarstwa u Józefa Pacewicza, malarza związanego z École de Paris, mieszkającego w Londynie. Po studiach pracowała w biurze architektonicznym Olivera Chestertona w Londynie. W 1959 r. wyszła za mąż za hiszpańskiego dyplomatę Eduarda Aranda y Carranza i przeprowadziła się do Madrytu. Tam pracowała w studio architektonicznym Mariano Garrigueza i współpracowała z architektem José Suáresem. Poznała madryckie środowisko artystyczne, co zaowocowało w 1973 r. uczestnictwem w zbiorowej wystawie: 70 lat malarstwa hiszpańskiego, prezentowanej w Madrycie, Londynie, Dublinie i Warszawie (wspólnie m.in. z Salvadorem Dalím). 
W związku ze stanowiskiem męża często zmieniała kraje zamieszkania: Haiti, Włochy, Finlandia, Estonia. Po śmierci męża w 1993 r., osiedliła się w Londynie.

Wystawy indywidualne: 1962 – Instytut Francuski w Port-au-Prince (Haiti); 1969 - Galeria 88 w Rzymie; 1970 - Galeria Acquavella w Caracas (Wenezuela); 1974 - Galeria Skira w Madrycie; 1977 - Muzea Sztuki Współczesnej w Bagdadzie, Kairze i Aleksandrii; 1979 - Caja de Ahorros w Kadyksie; 1980 - Galeria Sen w Madrycie; 1990 r. - Bank Midland w Londynie; 1999 - The Air Gallery i Studio Gallery w Londynie; 2005 – Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu.

Wystawy zbiorowe, m.in.: 1973 - wystawa: 70 lat malarstwa hiszpańskiego prezentowana w Madrycie, Londynie, Dublinie i Warszawie; 1980 – wystawa Trayectorias w Neapolu, Atenach, Ankarze, Istambule, Ammanie, Bangkoku, New Delhi i Kanberze.

 

Wystawa czynna do 29 marca 2006
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót