Wystawa poplenerowa Międzynarodowego Pleneru Rzeźby w Granicie
Wystawa prezentuje prace rzeźbiarskie powstałe podczas XII Międzynarodowego Pleneru Rzeźby w Granicie, który odbył się w sierpniu ubiegłego roku, w Wigierskim Parku Narodowym nad Zatoką Słupiańską.
W plenerze uczestniczyło 20 artystów z Białorusi, Japonii, Litwy, Niemiec, Polski, Rosji i Ukrainy.
Wystawę otworzyła prezes OW ZPAP Ewa Miazek. Kurator wystawy Andrzej Strumiłło serdecznie podziękował wszystkim dobrodziejom i sponsorom, dzięki którym plener mógł się odbyć. Szczególne podziękowania złożył głównemu sponsorowi - firmie Lafarge - światowemu liderowi w produkcji materiałów budowlanych.
Wyraził też swoje najwyższe uznanie dla pracy i trudu komisarzy wystawy - Elżbiety Pietras i Alojzego
Nawrata.
Plenery rzeźbiarskie INTEGRART organizowane są przez Okręg Warszawski ZPAP od 1991 roku.
Służą one idei wzajemnego poznawania się artystów różnych preferencji twórczych, wywodzących się z różnych krajów i kręgów kulturowych, zwłaszcza tych, obarczonych trudnym dziedzictwem wzajemnej historii.
Plenery INTEGRART są najważniejszą imprezą artystyczną tego typu w Polsce. W sumie wzięło w nich dotychczas udział przeszło stu artystów z Austrii, Białorusi, Francji, Japonii, Litwy, Nepalu, Niemiec, Polski, Słowacji, USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii.
O pracach pokazanych na wystawie, prof. Andrzej Strumiłło we wstępie do katalogu tak pisze: "..Od kilku lat w trosce o poziom naszych warsztatów zastanawiamy się nad formułą pleneru. Jak na razie jedynym wspólnym mianownikiem pozostaje materiał - kamień, głównie granit - głębinowa skała archaiku. Różne kraje i różne szkoły, różne tradycje i różny wiek uczestników, różna potrzeba ekspresji, różna znajomość rzemiosła, różna tematyka i różna wyobraźnia, różny język i różne środki wyrazu nie tworzą programu czytelnego, co w obliczu światowych wydarzeń artystycznych i postulatów awangardy, uznać można za prowincjonalną słabość.
Ale szukamy usprawiedliwienia w specyfice materiału w poszanowaniu osobowości i swobody ekspresji"
I dzięki Bogu. Przynajmniej możemy zobaczyć prace zrobione z wewnętrznej potrzeby, a nie z przymusu uwzględniania trendów w awangardzie. Prace bardzo różnorodne. Także z poczuciem humoru, rzadko w rzeźbie obecnym. Rzeźba w granicie to niezwykle ciężka i żmudna praca. W końcu granit, to synonim niepoddającego się trwania, twardości i oporu. Zmiana odwiecznej materii w ideę i przekaz to fascynujący proces.
Polecamy Państwa uwadze tę wystawę.
Uczestnicy wystawy:
Białoruś: Aleksiej Sorokin, Igor Zasimowicz, Katarzyna Złotina Japonia: Yuko Nagasawa Litwa: Ksenia Jarośsevaite, Stasys Juraśka Niemcy: Thomas Grobschmidt, Halina Langmann, Berd Weyland Polska: Michał Gałkiewicz, Michał Leszczyński, Bogdan Markowski, Alojzy Nawrat, Elżbieta Michalczewska, Elżbieta Pietras, Andrzej Strumiłło Rosja: Lena Surowcewa Ukraina: Taras Beniach, Oleh Denisenko, Oleh Dergaczow
Galeria Domu Artysty Plastyka
Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków ul. Mazowiecka 11a 00-052 Warszawa
tel: 22 827 76 88
fax: 22 826 23 61
biurowystaw@owzpap.pl
owzpap.pl
Godziny otwarcia:
wtorek - niedziela: 11.00 - 18.00
Inne wydarzenia Galerii
06 - 16 marca
L. Tadeusz Serafin - LTS -...
Najnowsza wystawa jest artystyczną wizją przyjmującą postać…
05 - 27 lutego
Jan Niksiński -...
Wystawa retrospektywna z okazji 40. lat pracy twórczej…
07 grudnia - 28 lutego
Wystawa zimowa 2017
W wystawie udział biorą: Bożena Bieniowska- Hołowacz, Alina…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl