INC - Sztuka wobec korporac. przejmowania miejsc




„Kultura odgrywa kluczową rolę w procesie integracji i w tym kontekście śledzi się jej funkcję od kilkunastu lat również w naszej części Europy. Szczególnie istotną rolę w tym procesie odgrywa kultura korporacyjna” – twierdzi dr Kazimierz Piotrowski, kurator wystawy Inc., jaka odbywa się właśnie w dwóch warszawskich galeriach: Galerii XX1 i Galerii Sztuki Program.
 
Wernisaż wystawy połączony z performancem Marka Sobczyka miał miejsce w Galerii XX1, dwie godziny później „akcja” przeniosła się do Galerii Sztuki Program. 
  


Sztuka, zwłaszcza od czasów pop-artu, sięga po znaki towarowe różnych firm - niekiedy entuzjastycznie albo też krytycznie czy przewrotnie. Jednym z wielu problemów jakie ma poruszać wystawa jest pytanie w jaki sposób posługuje się ona znakami towarowymi znanych korporacji lub innymi symbolami – również narodowymi czy religijnymi – które zaczynają pełnić analogiczną do nich funkcję w skomercjalizowanym świecie.

Co znaczy „Inc.”? To skrót od wyrażenia „incorporated”, oznacza przyporządkowanie działających na rynku osób do obowiązującego tam systemu prawnego. Stawia się go za nazwami biznesowych organizacji w USA, tak jak w Polsce stawia się S.A. lub Sp. z o.o. Incorporated może oznaczać tu wcielenie czy włączenie do systemu nadającego osobowość prawną. Wystawa porusza więc nie tylko kwestię rosnącej w siłę kultury korporacyjnej, ale również sposób, w jaki sztuka współtworzy czy zakłóca te procesy.
Po 1989 r., a zwłaszcza po przystąpieniu Polski do UE, artyści usiłują wpływać – entuzjastycznie, bądź krytycznie – na procesy kształcenia CI – czyli Corporate Idntity – jak mówi dr Piotrowski. Tak tworzy się sztuka wspierana, a czasem ograniczana przez korporacje, które zapraszają artystów do współpracy, niekiedy wymuszając na nich określony kształt dzieła, czasem zaś grożąc im sankcjami prawnymi. W efekcie powstają określone relacje, napięcia, skłaniające do refleksji nad kulturowym aspektem procesu integracji. 



Jak twierdzi kurator wystawy, jej celem ma być „wymiana dóbr pomiędzy korporacjami a artystami; szczególnie zaś wywołanie refleksji nad problemem wzajemnych relacji pomiędzy symbolicznym kapitałem sztuki a daną korporacyjną mentalnością”. Dochodzi do metamorfozy i przekształcania symboli religijnych, czy narodowych, które artyści osadzają w nowym, do tej pory nieznanym kontekście. Czasami pociąga to za sobą skandal, czy pełne pogardy komentarze ze strony publiki. Sztuka jednak się zmienia, tak samo jak zmienia się coraz bardziej skomercjalizowany świat, dostosowując wszelkie jego aspekty do potrzeb rynku.

Inc. jest zakrojonym na szeroką skalę przedsięwzięciem, w którym udział biorą czołowi artyści różnych generacji:
Paweł ALTHAMER, Krzysztof BEDNARSKI, Rafał BUJNOWSKI, Wojciech BRUSZEWSKI, Oskar DAWICKI, Wojciech DUDA, Tatiana CZEKALSKA & Leszek GOLEC, Katarzyna GÓRNA, Ryszard GRZYB, Rafał JAKUBOWICZ, Paweł JARODZKI, Agnieszka KALINOWSKA, Andreas KAUFMANN, Jacek KASPRZYCKI, Grzegorz KLAMAN, Jerzy KOSAŁKA, Hanna KOSEWICZ, Kamil KUSKOWSKI, Przemysław KWIEK, Zbigniew LIBERA, Wiesław ŁUCZAJ, Ryszard ŁUGOWSKI, ŁÓDŹ KALISKA [Marek JANIAK, Andrzej KWIETNIEWSKI, Adam RZEPECKI, Andrzej ŚWIETLIK, Andrzej WIELOGÓRSKI], Robert MACIEJUK, Jacek MARKIEWICZ, Dorota NIEZNALSKA, Andrzej PARTUM, Ewa PISKORSKA, Mariola PRZYJEMSKA, Józef ROBAKOWSKI (współpraca Tadeusz JUNAK MEISSNER), Tomasz SIKORSKI, Kamil SMUGA (współpraca GILL ZIELONO), Marek SOBCZYK, Paweł SUSID, Robert SZCZERBOWSKI, Stanisław SZUKALSKI, Leon TARASEWICZ, TWOŻYWO [Mariusz LIBEL i Krzysztof SIDOREK], Andrzej K. URBAŃSKI z Mirą BOCZNIOWICZ, Krzysztof VISCONTI, Krzysztof WAŁASZEK, Krzysztof ŻWILBRIS


 

Galeria XX1:
 
 




Galeria Sztuki PROGRAM:
 
 

 

      
 Wybrane prace - Galeria Sztuki PROGRAM:
 

   

Zbigniew Libera




Łódź Kalisko


Jerzy Kosałka


Andrzej Partum


Katarzyna Górna


Krzysztof Sołowiej



Paweł Althamner



Andreas Kaufmann



Paweł Susid


Paweł Jarodzki






Hanna Kosewicz


Wojciech Duda


Robert Szczerbowski


Jerzy Kosałka


    
Wystawa czynna do 4 grudnia 2004
  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           



Galeria prac


Powrót