Ikonografia kobiecości

Wernisaż: 2013-07-04 18:00:00


Wystawa Uwikłane w płeć nie aspiruje do ukazania kompletnego obrazu kobiecości. Dążenie takie już na starcie skazane jest bowiem na porażkę. Mierząc się z tą niemożliwością, ekspozycja podejmuje raczej próbę pokazania dynamicznie zmieniających się w naszej kulturze wizerunków kobiecości. Kuratorzy ekspozycji, poprzez dobór fotografii i filmów wideo, chcieli pokazać kobietę widzianą z wielu perspektyw, zarówno oczami mężczyzn, jak i samych kobiet. Zestawiając ze sobą wybrane wizerunki stawiają oni jednocześnie pytania o obowiązujące stereotypy dotyczące funkcjonowania kobiet, a w szczególności kobiecego ciała w sferze społecznej, medialnej, artystycznej i komercyjnej.
Kolekcja Joanny i Krzysztofa Madelskich stanowi reprezentatywny wybór fotografii wykonanych przez polskich artystów i artystki na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. To swoista ikonografia kobiecości rozpisana na kilkadziesiąt, uporządkowanych chronologicznie prac. To próba odpowiedzi na pytanie jak obraz kobiety zmieniał się w czasie, jak zmieniało się jego postrzeganie. To także próba pokazania jak przebiegała emancypacja kobiet. Dlatego w kolekcji znalazły się zarówno dzieła tworzone według wzorców klasycznie rozumianego piękna, jak i nawiązujące do feminizmu i problematyki genderowej. Matka Polka. Performerka. Dziewczyna z sąsiedztwa. Skandalistka, Polska Wenus.
Kura domowa. Ikona pop-kultury. Lwica salonowa. Każde z tych „wcieleń” kobiecej tożsamości jest na tej wystawie obecne. I co szczególnie istotne: jest obecne w interpretacji najwybitniejszych twórców polskiej fotografii - zapewnia kurator - Adam Mazur.
W sali głównej BWA w Olsztynie prezentowany jest fragment kolekcji, prace wykonane w różnych technikach: od szlachetnych technik fotograficznych, przez awangardowe eksperymenty i współczesną fotografię cyfrową, aż po instalacje, obiekty i wideo. Znalazły się tu dzieła tak wybitnych artystów i artystek jak Natalia LL, Ewa Partum, Marta Deskur, Teresa Murak, Zofia Kulik, Zuzanna Janin, Katarzyna Kozyra czy Teresa Gierzyńska. Obecne są także prace autorek młodszego pokolenia jak Aneta Grzeszykowska, Agata Bogacka czy Martynka Wawrzyniak. W kolekcji znalazły się również prace klasyków fotografii: Tadeusza Rolke, Edwarda Hartwiga, Pawła Pierścińskiego czy Wojciecha Plewińskiego z urzekającymi „młodzieńczymi" portretami Beaty Tyszkiewicz włącznie.

Galeria prac


Powrót