Identyfikacja czasu zastanego

Wernisaż: 2014-03-04 18:00:00
W Galerii DAP 3 na wystawie Identyfikacja czasu zastanego, prezentowane są prace wybitnych artystów z różnych obszarów sztuki.

Kurator Wystawy Dariusz Mlącki zaprosił twórców o wyraźnych koncepcjach artystycznych. Jak sam powiedział - nie interesowali mnie artyści z modnymi działaniami artystycznym, ani z pomysłami jednorazowymi, które bez kontekstu galeryjnego nic nie znaczą. Znalazłem artystów bez kroplówek kuratorskich i instytucjonalnych. Kluczem była wrażliwość i oryginalność, a także niszowość, nie rozumiana przez władnych w kulturze.
Wystawa jest różnorodna ale spójna jakościowo, a pokazywane są prace wykładowców, doktorantów, artystów nie związanych z instytucjami. Każdy z zaproszonych twórców to pasjonat odkrywający fragmenty tego na pozór prostego świata.
Prezentowane prace nie zajmują się obszarami dekoracji, ani mieszczańskimi potrzebami estetycznymi. Ta sztuka jest problematyczna, gotowa do dyskursu. Strategią prezentowanych artystów, jest drążenie kolejnych warstw znaczeniowych, znajdowanie nowych środków wyrazu oraz przekraczanie pozoru. Tematem wystawy jest postrzeganie i rozpoznanie co za tym idzie reakcja w postaci kreacji. Wystawiane prace omijają stylizacje,mody i dekoracyjność. Nie osładzają życia tylko inspirują do poszukiwań nieznanego.
Możemy tu zobaczyć malarstwo, instalacje, obiekty, rzeźby. Od iluzji i sztuk mimetycznej, przez surrealizm, realizm, przetworzenia dźwięku na zapis wizualny, do abstrakcji geometrycznej czy mapingu. Na wystawie znalazły się prace: Bettiny Bereś, Marka Dzienkiewicza, Wiesława Łuczaja, Ewy Pełki, Urszuli Ślusarczyk, Wojciecha Zubali, Mirosława Maszlanko, Joanny Mląckiej, Łukasza Gila, Sylwi Malinowskiej, Magdy Mosakowskiej, Adama Sokołowskiego, Bartłomieja Jarmolińskiego, Macieja Zdanowicza, Wojciecha Wierzbickiego, Joanny Mrozowskiej, Małgorzaty Kroszczyńskiej, Jana Mioduszewskiego, Marty Paulat, Małgorzaty Wielek-Mandreli, Dariusza Mląckiego, Jakuba Ciężkiego, Joanny Zak i Ryszarda Ługowskiego.



Powrót