I Moskiewskie Biennale Sztuki Współczesnej




Takiej imprezy artystycznej jak I Moskiewskie Biennale Sztuki Współczesnej Rosja jeszcze nie miała. Po ubiegłorocznych międzynarodowych targach sztuki i antyków w Moskwie, które będą miały kontynuację w następnych latach, Biennale konstytuuje obecność stolicy Rosji na światowej mapie ważnych międzynarodowych wydarzeń artystycznych. Biennale zostało zorganizowane i sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Środków Masowej Komunikacji Rosji, Federalną Agencję Kultury i Kinematografii i władze miasta. Artyści z 22 krajów zaproszeni do wzięcia udziały w wystawie pokazali łącznie blisko 300 prac.

Zaproszenia kierowane były przez zespół międzynarodowych kuratorów na czele którego stanęła Rosa Martinez /także tegoroczna kuratorka Biennale w Wenecji/, jej zastępcą i kuratorem koordynatorem jest Józef Backstein /był kuratorem pawilonu rosyjskiego na weneckim biennale i w Sao Paulo/. Biennale kosztowało 1,5 miliona dolarów. Środki okazały się nie wystarczające, ale jak zauważyła Rosa Martinez, jeszcze się nigdy nie zdarzyło, żeby była wystarczająca ilość pieniędzy. Bardziej irytował ją sposób pracy Rosjan, którzy wszystko robili "w ostatniej minucie". Jej zastępca, J. Backstein w udzielonym wywiadzie powiedział, że "...ludzie chcą oglądać rosyjskich artystów. Rosyjska awangarda i realizm socjalistyczny zawsze były częścią europejskiej sztuki". Imprezy artystyczne, wystawy i pokazy odbywały się na trzech głównych scenach. 


Główna wystawa ma miejsce w byłym Muzeum Lenina /budynek wzniesiono w 1898 z przeznaczeniem dla magistratu miejskiego, po 1917 mieściły się tu GPU, związki zawodowe, a od 1936 r Muzeum Lenina/. Drugą dużą sceną stało się w trakcie biennale Muzeum Architektury Szysewa. Trzecie duże pole to przestrzeń stacji metra na Worobiowych Górach. Poza tymi miejscami paralelnie w dziesiątkach moskiewskich galerii i muzeów odbywają się imprezy artystyczne, spotkania z artystami etc. Główna wystawa w Muzeum Lenina nosi nazwę, nie pozbawioną nuty ironii, odnoszącą się do utopii komunizmu - "Dialektyka nadziei". 




I Moskiewskie Biennale ma pierwszorzędną reprezentację artystyczną. Gościem szczególnym jest Christian Boltański, który pokazuje nową instalację pełną osobistych reminiscencji związanych także z Rosją /dziadkowie Boltańskiego pochodzili z Odessy/. Boltański nie krył zadowolenia z wystawienia swoich prac w Moskwie. Powiedział "..Wiemy wszystko o polskiej, węgierskiej i czeskiej sztuce. Biennale w Istambule czy w Korei Południowej wywołuje większą ciekawość sztuki, ale tutaj jest jeszcze bardziej interesująco, bo Rosja praktycznie biorąc jest przecież Europą"/.
 
 
 
 

Obecni także są wielcy twórcy sztuki współczesnej: Jeremy Deller / Turner Prize 2004/, Maurizio Cattelan, Damien Hirst. 

Sztukę rosyjską reprezentują m. in. znani w świecie: Oleg Kulik, Winogradow, Dubosarski, Grupa AES+F, Marat Gelman. Ten ostatni, znany marszand, impresario i polityczny działacz wystawia prace pod tytułem "Rosja 2". Stanowią one silny kontrapunkt dla coraz wyraźniej przesuwającego się w stronę autorytaryzmu Władimira Putina.
Do pokazu w ramach biennale dopuszczono też prace zeszłorocznego laureata konkursu dla młodych twórców. Nagrodę Czarnego Kwadratu otrzymał David Tar-Oganjan, który pokazuje prace powstałe pod wpływem tragicznych działań terrorystów. Miło donieść o obecności polskich artystów, którzy coraz częściej goszczą na prestiżowych pokazach sztuki. Nasz kraj reprezentują w I Moskiewskim Biennale Paulina Ołowska i Paweł Althamer.

Podczas inauguracji organizatorzy potwierdzili zamiar zorganizowania II Biennale w 2007 roku.


Kuratorzy: 
Joseph Backstein, Daniel Birnbaum, Iara Boubnova, Nicolas Bourriaud, Rosa Martinez, Hans Ulrich Obrist


Artyści: Boris Achour , Saadane Afif, Pilar Albarracin, Jennifer Allora & Guillermo Calzadilla, Paweł Althamer, Vasco Araujo, Micol Assael, Michael Beutler, Johanna Billing, Blue Noses Group, BlueSoup Group, John Bock, Jay Chung & Q Takeki Maeda, Santiago Cirugeda Parejo, Jeremy Deller, Trisha Donnelly, Sam Durant, Cao Fei, Yang Fudong, Carlos Garaicoa Manso, Gelatin, Subodh Gupta, Koo Jeong-A, Alexei Kallima, Irina Korina, Constantin Luser, Ivan Moudov, Aydan Murtezaoglu , Jun Nguyen-Hatsushiba, Melik Ohanian, Paulina Ołowska, Diego Perrone , Michael S. Riedel, De Rijke / De Rooij, Tomas Saraceno, Tino Sehgal, Santiago Sierra, Rostan Tavasiev, David Ter-Oganjan, Fatimah Tuggar, Clemens von Wedemeyer.


Moskwa 27.01. - 28.02 2005 
Moskowskaja Biennale Sowriemiennowo Iskustwa
 
 
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           




Galeria prac


Powrót