Grzegorz Rogala - Czas




Wystawa Grzegorza Rogali mówi o czasie, ale także o pamięci. W obu tych kontekstach autorowi chodzi o naszą percepcję, o to co można zobaczyć, a czego zobaczyć się nie da. 

Przetworzone cyfrowo fotografie wyjęte ze starego, rodzinnego albumu, rozwarstwiane i multiplikowane, wprowadzają w oniryczny klimat niesamowitości. Ich bohaterowie zdają się być żywi, machają do nas ręką, mrugają okiem. Wchodzą w dialog, chcąc nawiązać z widzem rozmowę, chcą być pamiętani, a dzięki temu wiecznie żywi. To paradoks fotografii, która w jednym momencie czyni coś zapisanym na wieczność, a w tym samym uśmierca zarejestrowane wydarzenie.

Rogala traktuje fotografię w sposób zbliżający ją do filmu, wywołując efekt nałożenia na siebie kilku klatek tego samego kadru. W realizacjach wideo natomiast cofa estetykę filmu na pogranicze fotografii, montując ze sobą zatrzymane w kadrze sceny, spowalniając ekstremalnie ruch postaci, przekłamując kolory, sprowadzane często do efektu barwnego sepii. 

Nieczytelność filmowych klatek i fotograficznych ujęć powoduje wrażenie, że autor "wywołuje" na powrót zagubione w przeszłości obrazy, przywraca je pamięci i postrzeganiu, ocala przez zapomnieniem, tak jakby działał na zlecenie duchów postaci zaklętych w zdjęciach. Zabiegi realizowane przez Rogalę bliskie są intelektualnie przesłaniu, jakie towarzyszyło Beksińskiemu i Lewczyńskiemu, kiedy w latach 50. tworzyli zestawy i montaże fotograficzne, upublicznione potem na wystawie okrzykniętej mianem Antyfotografii. U Rogali następuje jednak multiplikacja w obrębie jednego kadru, dodatkowo intensyfikująca przez to siłę działania zwielokrotnianego wizerunku. Wykreowana estetyka działa na widza niepokojąco, przymuszając do wielokrotnego oglądania tych samych zdjęć czy filmów. Jednocześnie nastrój tych prac wyzwala uczucie bycia poza czasem, uczucie uwolnienia się od niego.
 

 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


  

  

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Grzegorz Rogala (ur. 1956 r.). jest absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTv i T w Łodzi, który ukończył w 1981 r. Zajmuje się fotografią i grafiką artystyczną. Jest autorem wielu nagrodzonych filmów. Od 1988 r. prowadzi studio animacji "Studio Rogala". Zrealizował bądź brał udział w realizacji ok. 800 projektów filmowych i reklamowych. Jego zainteresowania artystyczne są niezwykle rozległe. Zajmuje się czynnie fotografią i grafiką artystyczną. Jest laureatem wielu nagród w konkursie "Grafika Warszawska".

Wystawa czynna do 15 czerwca 2007

________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót