O tym, że polska sztuka drugiej połowy XX wieku i początku XX wieku nie doczekała się jeszcze porządnej, wyczerpującej monografii, mówi się nie od dziś. Ostatnio ukazało się wprawdzie opracowanie Andy Rottenberg traktujące o sztuce polskiej od 1945 roku do 2005, nie jest ono jednak wyczerpujące.
O pewnych ugrupowaniach artystycznych w ogóle się nie mówi, bądź mówi sporadycznie. Jednym z nich jest Grupa Nowohucka - jedno z ważniejszych ugrupowań krakowskich okresu „odwilży”. Artyści, którzy je tworzyli, zebrali się obecnie raz jeszcze (pół wieku później) w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków, tam, gdzie zadebiutowali w marcu 1956 roku.
Grupa Nowohucka została założona na początku 1956 i przetrwała do marca 1961, kiedy tworzący ją artyści zdecydowali się wstąpić do Grupy Krakowskiej. Byli to: Julian Jończyk, Janusz Tarabuła, Danuta Urbanowiczowa, Witold Urbanowicz, Jerzy Wroński, do roku 1958 Barbara Kwaśniewska - absolwenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia rozpoczęli w trudnym okresie początku lat 50. Przeczekali na uczelni socrealizm i doczekali "odwilży". Pod koniec 1955 roku założyli grupę zwaną z początku Grupą 5-ciu, zanim nie przylgnęła do nich nazwa Grupa Nowohucka. Głosili wzajemną pomoc i pracę nad rozwiązaniami plastycznymi odpowiadającymi rozumieniu współczesności, zupełną autonomię artystyczną i wielość indywidualnych poszukiwań, wymianę doświadczeń i dyskusje, pracę na rzecz rozwoju awangardowej sztuki w Polsce, stworzenie klimatu dla nowych poszukiwań, wreszcie - adresowanie sztuki do nowego robotniczego odbiorcy i wychowywanie go do przyjęcia nowej sztuki. Cele ambitne.
Sama nazwa - Grupa Nowohucka - swoją proweniencję ma w fakcie posiadania przez większość z artystów pracowni i mieszkań właśnie w Nowej Hucie. Dzieła tworzone przez nich w okresie 1956-61 wiążą się z nurtem malarstwa materii i nie jest łatwe, czy - powiedzmy sobie - efektowne. Wymyka się opisowi, wymaga spokojnego odbioru, nawet kontemplacji. Jego wartość tkwi w stawianiu problemów, drążeniu w głąb. Artyści Grupy Nowohuckiej w 1961 roku zdecydowali się wstąpić do Grupy Krakowskiej. Dziś wrócili do miejsca swego debiutu, jednak nie pokazują dzieł z pierwszej wystawy. Obecnie znajdują się w innym punkcie twórczości, pokazując jej aktualne oblicze.
Wybrane
prace:
Janusz Tarabuła
Janusz Tarabuła
Julian Jończyk
Witold Urbanowicz
Jerzy Wroński
Barbara Kwaśniewska
Danuta Urbanowicz
Danuta Urbanowicz
Wystawa
czynna do 28 lutego 2006
________________________________
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl