Grupa EMOCJONALIŚCI - wystawa w Galerii AKTYN




Galeria AKTYN dnia 12 sierpnia 2002 rozpoczęła prezentację prac artystów zrzeszonych pod nazwą Emocjonaliści. Grupę twórców reprezentują rzeźbiarze: Lubomir Tomaszewski i Renata Komorniczak oraz malarze: Maria Fuks, Grzegorz Jakubowski, Janusz Skowron, Mieczysław Rudka oraz Józefa Tomaszewska zajmująca się tkaniną artystyczną.

Emocjonaliści to międzynarodowa grupa artystyczna, powstała w 1994 roku z inicjatywy rzeźbiarza Lubomira Tomaszewskiego.
Tworzą ją malarze, rzeźbiarze, graficy, fotografowie, twórcy tkaniny artystycznej, ale także tancerze i muzycy. Przy całej różnorodności wypowiedzi artystycznej, starają się oni tworzyć sztukę opartą na odwoływaniu się do emocji i uczuć zarówno samych twórców, jak i odbiorców. Jest to forma reakcji na tendencję we współczesnej sztuce do poszukiwania za wszelką cenę nowatorstwa i na imperatyw często nie wytrzymującego próby czasu artystycznego eksperymentowania.
W licznych imprezach grupy biorą udział, oprócz Polaków z USA i z kraju, także Amerykanie oraz artyści z Litwy, Ukrainy, Francji i z Niemiec. Wśród dotychczasowych miejsc prezentacji można tu wymienić tak prestiżowe jak Harvard University, Northeastern University w Bostonie, Ferguson Library w Stamford, Easton Library i Weston Library w Connecticut, Heritage Festival, czy St.Peter&Paul Cathedral w Nowym Yorku, w polskich instytucjach dyplomatycznych w Nowym Yorku i w Waszyngtonie, a także podczas Festiwalu Chopin & Friends, organizowanego przez New York Dance and Art Innovations.
W 2001 roku udało się grupie « EMOTIONALISM » przekroczyć Atlantyk i pokazać dwie wystawy w Europie. Pierwsza z nich była częścią X Dni Niepołomic, na tamtejszym Zamku Królewskim. Druga odbyła się we Francji, w napoleońskiej Państwowej Stadninie w Tarbes, u podnóża Pirenejów. W roku 2002, oprócz wystaw amerykańskich, zorganizowano ekspozycje grupy w Norymberdze i w Warszawie.


_______________________________________________________________


Grzegorz JAKUBOWSKI (Francja), malarstwo, rysunek

/Gregor JAKUBOWSKI-BARTHEL DE WEYDENTHAL/
Studiował Architekturę na Politechnice Krakowskiej. Ukończył z wyróżnieniem Ecole Nationale Supérieure des BEAUX-ARTS w Paryżu.
Obrazy w kolekcjach krajów Europy, w USA i w Australii. Nagrody m.in. w Paryżu, na Tahiti, miasta Antwerpii, Cannes, Le Mans, Saint-Dié-des-Vosges, Saumur, Montmorency, etc.
Udział w organizacji lub autorstwo wystaw w Bibliotece Polskiej w Paryżu - Muzeach B.Biegasa i A.Mickiewicza, Assemblée Nationale w Paryżu, Château de Saint-Auvent, Bibliothèque Municipale w Périgueux, Bibliotece Narodowej w Warszawie, Maison du Limousin w Paryżu, Musée A.Bourdelle w Paryżu, MNW, Muzeum Mazowieckim w Płocku, Society for Arts w Chicago, Stacji Naukowej PAN w Paryżu, Maison du Cheval w Tarbes, Galerie des Trois Notre-Dame w Angoulême, etc.
Konserwował obrazy m.in. we FRANCJI i w Madrycie.
Publikuje artykuły z dziedziny sztuki i kultury w Paryżu, w Krakowie, Warszawie i w Nowym Yorku.



Maria FUKS (Niemcy), malarstwo

Absolwentka Akadmii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w 1983.
Postać ludzka pozostaje w centrum jej sztuki, a sztuka ma dla niej centralną rolę w życiu. Znajduje to odbicie w jej płótnach, na których próbuje ona odzwierciedlić szeroką gamę ludzkich przeżyć i doświadczeń. Bo życie zawiera chwile wątpliwości, chwile wiary, miłości, strachu i radości. Maria Fuks próbuje uchwycić te chwile i w ten sposób poszukuje uniwersalnej prawdy.



Renata KOMORNICZAK (Polska), rzeźba

Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W 1983r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem i stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia KERAMOS, Stowarzyszenia Twórców POMOST, grupy twórczej WYMIAR, kieruje instytucją kultury w Warszawie oraz prowadzi własną działalność gospodarczą. Zajmuje się głównie ceramiką i medalierstwem. Tworzy prace zarówno kameralne jak i duże rozwiązania rzeźbiarskie, reliefowe płyty elewacyjne, portrety, rzeźby parkowe. Brała udział w wielu plenerach ceramicznych. Jej prace prezentowane były na wystawach w Polsce i za granicą. Zakupione rzeźby znajdują się w kolekcjach w Polsce, Niemczech, Francji, USA i we Włoszech.



Lubomir TOMASZEWSKI (USA), rzeźba, palony papier

Absolwent Akadmii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracował w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Wyemigrował do USA w 1966, gdzie był profesorem wzornictwa przemysłowego na Uniwersytecie w Bridgeport, Ct.
Wystawiał w Europie i w Stanach Zjednoczonych, w prestiżowych instytucjach i muzeach i otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia.
Interesuje go przedstawienie postaci ludzkiej, a także tematyka mitologiczna, muzyczna i animalistyczna. Tworzy dynamiczne rzeźby, pozostające w pełnej „harmonii z naturą”, łączące kamień, metal i zaimpregnowane, spróchniałe drewno, liczne płaskorzeźby wykonane we własnej technice „mokrego brązu”, a także prace wykonane płomieniem na papierze.



Janusz SKOWRON (USA) malarstwo, grafika
Urodzony w Polsce, mieszka i tworzy w USA. Dyplom z litografii na Universytecie Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w 1983. Obecnie tworzy głównie w technice olejnej oraz rysunku. Doświadczenie w nauczaniu i litografii znajdują swoje odzwierciedlenie w klarowności jego kompozycji i w ich kolorycie. Artysta porusza się swobodnie pomiędzy figuracją i przedstawieniami bardziej abstrakcyjnym. Jego obrazy mogą oscylować pomiędzy zmysłowym aktem, nokturnami malowanymi z wyobraźni, widokiem z okna na przedmieściu, czy wizyjnymi postaciami, w atmosferze koszmaru przypominające twarze Odilon Redona. Wrażliwość artysty oscyluje pomiędzy realnością wewnętrzną i zewnętrzną co daje jego sztuce porywające napięcie psychologiczne. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.



Józefa „Ziuta” TOMASZEWSKA, (USA) tkanina artystyczna

Prace artystki przynoszą nowy rozmach i życie współczesnej tkaninie artystycznej. Jej trójwymiarowe kreacje, łączące w sobie tkaninę i rzeźbę przypominają mroczne aspekty totemów. Są one realizowane przez artystkę przez komponowanie kolorów, włókien i fragmentów tkanin, tworząc monumentalną całość, wobec której nie można przejść obojętnie.
Dyplom z tworzenia i technik tekstylnych w Szkole Sztuk Pięknych i Projektowania w Tarnowie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Wystawiała w wielu instytucjach i galeria wschodniego wybrzeża USA, w szczególności w ramach grupy „Emotionalism” na Harvard Univerity, Northeastern University w Bostonie, w Fergusson Library w Stamford, CT, w Europa Club i w Konsulacie Polskim w Nowym Yorku.



Anna Wszyndybył



Mieczysław „Mietko“ RUDEK, (USA) fotografia
Urodzony w Polsce. Samouk uprawiający: malarstwo, grafikę i fotografię. Mieszka w Nowym Jorku, gdzie pracuje jako “Advertising Creative/Art Director” w redakcji “Nowego Dziennika” w Nowym Jorku. Interesuje się przetwarzaniem cyfrowym obrazu na formy malarskie i graficzne z użyciem “technik własnych”. W wolnych chwilach pisze o emigracyjnych artystach do “Nowego Dziennika” i “Przeglądu Polskiego”.



Zakończenie wystawy - 5 września 2002.

Relacja przygotowana przez Artinfo




Galeria prac


Powrót