Grafiki Fransa Masereela - Galeria MCK w Krakowie




W galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie oglądać można obecnie prawie 300 prac belgijskiego malarza i grafika, jednego z najbardziej płodnych drzeworytników – Fransa Maserela. Ekspozycja przygotowywana z Prowincją Antwerpii we współpracy z Frans-Masereel-Stiftung-Saarbrücken jest kolejną – po wystawach Marcela Mariëna, Jamesa Ensora i symbolistów z Brukseli – prezentacją artystów belgijskich.
Prezentowane są nie tylko jego grafiki, ale też liczne obrazy, akwarele, rysunki oraz książki. 
Drzeworyty Masereela cechuje ekspresja, o której decydują uproszczone, geometryczne formy, ich zmienny rytm, kontrasty czerni i bieli. Ekspozycja w MCK daje jednak możliwość poznania artysty także jako malarza. Jego akwarele, obrazy olejne przekonują o wrażliwości na światło, kolor, natężenie i odcień barwy.
Frans Masereel uznawany jest za jednego z najbardziej cenionych belgijskich artystów. Jego wielkość dostrzeżono w 1950 na Biennale w Wenecji, przyznając mu Grand Prix w dziedzinie grafiki. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu „powieści w obrazach” – teki graficzne Moje godzinki (1919), Idea (1920) i Miasto (1925). Lata 50. i 60. były niezwykle intensywnym okresem w życiu artysty. Uczestniczył wówczas w licznych wystawach w Europie, publikował nowe serie graficzne, a w 1958 r. wyjechał do Chin. Rezultatem tego były Wspomnienia – obszerny cykl grafik i rysunków wystawiany w kilkunastu miastach Europy, m.in. Brukseli, Gandawie, Stuttgarcie, Hanowerze i Altenburgu. Ostatnie lata życia przyniosły dowody uznania, m.in. prestiżowy Medal Käthe Kollwitz czy doktorat honoris causa Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Zmarł w styczniu 1972 roku w Awinionie.
Dziś jego grafiki, akwarela i oleje oglądać można w MCK.


  
 

 Wybrane prace:
   
    

 
  
  
   

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
   
Frans Masereel – ur. 1889 roku w Blankenberge, małej miejscowości rybackiej nad Morzem Północnym. Studiował w Gandawie, później w Akademii Sztuk Pięknych u Jeana Delvina. Po ślubie w 1911 roku osiadł w Paryżu, gdzie zaczął tworzyć pierwsze drzeworyty. Współpracował z antywojennymi czasopismami „La Feuille” i „Les Tablettes”. W 1921 roku wrócił do Paryża i zamieszkał na Montmartrze. Oprócz drzeworytu zaczął uprawiać malarstwo, uwieczniając w licznych akwarelach barwne życie Paryża. Od 1947 roku wykładał w Szkole Sztuk i Rzemiosł w Saarbrücken. W 1949 przeniósł się do Nicei. Rok później odniósł prawdziwy sukces, zdobywając Grand Prix w dziedzinie grafiki na 25. Biennale w Wenecji. Pod koniec życia uhonorowany został prestiżowym Medalem Käthe Kollwitz i doktoratem honoris causa Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Zmarł w styczniu 1972 roku w Awinionie.

 
    
Wystawa czynna do 21 sierpnia 2005
 
 
________________________________
Tekst: Jolanta Gumula
Zdjęcia: archiwum Galerii MCK w Krakowie
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót