GRAFIKA WARSZAWSKA - laureaci kolejnej edycji




23 września 2002 r. w Galerii TEST miała miejsce uroczystość wręczenia nagród Konkursu GRAFIKA WARSZAWSKA - edycja lipiec/sierpień. Konkurs ten odbywa się w edycjach miesięcznych, artyści biorący w nim udział ubiegają się o laur Grafiki miesiąca.
 
Konkurs "Grafika Warszawska" na trwałe stał się ważnym wydarzeniem kulturalnego życia stolicy i kraju. Istnieje od 1994 r. Prowadzony jest w dwóch etapach:
- etap I polega na nagradzaniu prac nadsyłanych co miesiąc ("najlepsze grafiki miesiąca")
- etap II wieńczy dorobek całej rocznej edycji i przyznawane są wtedy nagrody roku, do których pretendują wszystkie prace nagrodzone w etapie I.
 
Patronami i organizatorami konkursu są władze samorządowe Województwa Mazowieckiego, Powiatu Warszawskiego, Miasta Stołecznego Warszawy, Gminy Warszawa-Centrum oraz Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków i Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jury konkursu pracuje w następującym składzie: dr Dorota Folga-Januszewska - wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, prof. Jerzy Grabowski - Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Europejska Akademia Sztuki w Warszawie, Andrzej Kalina - artysta grafik reprezentujący Okręg Warszawski ZPAP, prof. Janusz Stanny - Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, prof. Rafał Strent - Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, prof. Stanisław Wieczorek - dziekan Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
 
 
16 września 2002 r. Jury konkursu w składzie: przyznało nagrody za najlepsze grafiki lipca oraz najlepsze grafiki sierpnia:


 ________________________________________________________________

  

 

I Nagroda


 

Julian H. Raczko
za pracę pt. "Kulisiewiczowi", litografia

 
  
 

 

 
Julian H. Raczko -
urodził się w 1936 w Warszawie. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie w latach 1960-71 pracował, jako asystent. W 1963 zaczął prywatne studia malarskie pod kierunkiem J. Betleya i A. Kobzdeja.. Dwa lata później miał pierwsza wystawę w warszawskim Salonie Debiutów. Od 1989 prowadzi zajęcia z rysunków na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. W 1975 wystawiał w ramach sympozjum "Złotego Grona" w Zielonej Górze. W 1980 otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida. Prace J.H. Raczko są również eksponowane na wystawach i projektach zbiorowych powstających w kręgu B. Kowalskiej (wystawy w Galerii 72 w Chełmie (1986, 87 i 93) oraz J.G. Bluma-Kwiatkowskiego.

     
     
 

II Nagroda


 

Wiesław Skibiński
za pracę pt. "Wulkan", akwaforta, linoryt


 

 
Wiesław Skibiński
- urodził się w 1961 r w Limanowej. Studia w krakowskiej ASP na Wydziale Grafiki. Dyplom w 1988 r w pracowni wklęsłodruku i filmu animowanego. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, malarstwem, filmem animowanym i fotografią. Udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat licznych nagród artystycznych, także w edycjach konkursu "Grafika Warszawska".

     
     
 

III Nagroda


 

 
Wiesław Szamocki
za pracę pt. "Jedenasty", linoryt

 

 
Wiesław Szamocki
- Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek, plakat.Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Toruniu, Warszawie, Gdyni, Jeleniej Górze, Szczecinie, we Wrocławiu i w Brukseli. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.; 1982 - I nagroda i nagroda młodych - III Ogólnopolski Konkurs Graficzny im. J. Gielniaka, 1983 - Grand Prix - III Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, 1986 - Grand Prix - Ogólnopolski Konkurs grafiki im. Aleksandra Raka, 1987 - wyróżnienie - Międzynarodowe Biennale Plakatu w Lahti, 1999 - I nagroda Ministra Kultury i Sztuki - VII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego.

     
     
 

Honorowa Nagroda Okręgu Warszawskiego ZPAP

 

 
Michał Kurkowski 

za pracę pt.
"Przeszłość cudownie znaleziona" akwaforta, akwatinta i suchoryt

  
 
 

     
     
     
 

Honorowa Nagroda Rektora ASP w Warszawie

 

 
Sebastian Sielewicz
za pracę pt. "Ławka", litografia

  
 
 

     

 

 

Nagrody za sierpień otrzymali:
 ________________________________________________________________

  

 

I Nagroda


 

Ryszard Gieryszewski
za pracę pt. "Wejście", wypukłodruk.

 
  
 

 

 
Ryszard Gieryszewski
- studiował w warszawskiej ASP w latach 1964-1968 w pracowni malarstwa prof. Al. Kobzdeja oraz graficznej prof. A. Rudzińskiego. Uprawia grafikę i malarstwo. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii. Jego prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, jest laureatem wielu nagród artystycznych, w tym wielokrotnie w konkursie "Grafika Warszawska"

     
     
 

II Nagroda


 

Julian H. Raczko
za pracę pt. "Litografia II", litografia

 
  
 

     
     
 

III Nagroda


 

 
Sebastian Sielewicz
za pracę pt. "Schody", litografia

  
 
 

     
     
 

Honorowa Nagroda Okręgu Warszawskiego ZPAP

 

 
Elżbieta Banecka
za pracę pt.
"Z porcelany babci Stasi"

  
 
 
 

 

 
Elżbieta Banecka -
artystka studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, a następnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w 1991 roku w pracowni prof. J. Tarasina - aneks z grafiki u prof. R. Strenta. Prace swoje prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymała wiele prestożowych nagród artystycznych - m.in. brązowy medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Osace. Jest wielokrotną laureatką nagród przyznawanych w konkursie "Grafika Warszawska"

     
     
     
 

Honorowa Nagroda Rektora ASP w Warszawie

 

Julian H. Raczko
za pracę pt. "Litografia III", litografia

 
  
 

     

 

 
Nagrody wręczył prezes ZPAP prof. Rafał Strent gratulując laureatom wyróżnień. Szczególne słowa uznania skierował do najmłodszego laureata Sebastiana Sielewicza studenta Europejskiej Akademii Nauk - zdobywcy dwóch nagród.

Plon konkursu "Grafika Warszawska 2001" będzie można obejrzeć od 27 września w Galerii 34 Bis, mieszczącej się w budynku liceum im. Cervantesa w Warszawie przy ul. Zakrzewskiej 24 /wystawa będzie czynna do 18 października 2002/.

    
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót