Gary Monroe i David Diao u Klimy Bocheńskiej




Dwie wystawy prezentuje w listopadzie Galeria Klimy Bocheńskiej w Fabryce Trzciny. Pierwsza to prezentacja zdjęć amerykańskiego fotografika Gary'ego Monroe. Druga to wystawa malarstwa urodzonego w Chinach, a obecnie mieszkającego w Nowym Jorku twórcy - Davida Diao.

Wystawa Gary'ego Monroe składa się z dwóch części, a prezentowane prace pochodzą z kolekcji "Nowe i stare w starym i nowym".
Część pierwsza to fotografie, na których artysta, sam posiadający żydowski korzenie, uwiecznił odchodzącą w przeszłość społeczność żydowską w Maiami Beach na Florydzie. Ten słoneczny stan stał się dla pokolenia ocalałych z Holocaustu miejscem, w którym postanowili spędzić ostatnie lata swojego życia. Przez dziesięciolecia tworzyli społeczność, która nadawała charakter miejscu, w którym żyli. Jednak w latach 80 ubiegłego wieku, kiedy to powstały zdjęcia prezentowane w Fabryce Trzciny, grupa ta w sposób naturalny zaczęła odchodzić w przeszłość. Fotografie Gary'ego Monroe są zapisem historii tego miejsca i ludzi, którzy w nim żyli.

W drugiej części ekspozycji można zobaczyć zdjęcia współczesnej Jerozolimy. Projekt "Jerusalem" powstał w 1994 roku z inicjatywy konsulatu Izraela w Maiami Beach w trakcie świętowania jubileuszu 3000-lecia Jerozolimy. Monroe fotografował miasto, w którym jak w wielkim tyglu mieszają się ze sobą współczesność i wielowiekowa historia, różne religie i narody oraz nowoczesność z tradycją.
Wystawa fotografii Gary'ego Monroe w Galerii Klimy Bocheńskiej powstała przy współpracy Ambasady Amerykańskiej w Warszawie. Podczas wernisażu o swojej przyjaźni z artystą i o prezentowanych zdjęciach opowiadał attaché kulturalny ambasady - Patrick Lahey.



"Co to jest konstruktywizm? And after" to tytuł wystawy malarstwa Davida Diao. Ten mieszkający i pracujący w Nowym Jorku artysta w swojej twórczości zajmuje się kwestią wartościowania sztuki. W swoich poszukiwaniach przywołuje dzieła Rodczenki, Malewicza i Matisse'a. Jego najbardziej znane prace zawierają naniesione techniką sitodruku na płótno wizerunki takich postaci jak Barnett Newman, Jackson Pollock i Bruce Lee. Pomiędzy wizerunki bohaterów kultury masowej i elitarnej artysta dyskretnie i z poczuciem humoru wplata swoje autoportrety. Malarstwo Davida Diao można określić jako inteligentną, pełną ironicznego poczucia humoru analizę języków sztuki modernizmu i postmodernizmu. Jego twórczość jest świadectwem nieobojętności wobec tego, co niosą ze sobą prądy intelektualne i estetyczne na przełomie XX i XXI wieku.


  
 
 
______________________________


 
 

 Wybrane prace:
   
    


Gary Monroe
 
 
 
_______________________________


David Diao
 
     
 

 

 
  
 Noty biograficzne: 

        
Prof. Gary Monroe, urodzony w Miami Beach na Florydzie, ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Stanowym Kolorado w Boulder w 1977 roku. Po powrocie w rodzinne strony poświęcił dziesięć lat na fotografowanie odchodzącej w przeszłość społeczności żydowskiej, która niegdyś była duszą South Beach. Później przemierzał Florydę wzdłuż i wszerz, kierując swój obiektyw na turystów i próbując uchwycić społeczny fenomen turystyki w miejscach takich jak Disney World. Robił zdjęcia podczas seansów spirytystycznych w Cassadaga oraz wśród haitańskich społeczności na Florydzie. Pasja fotografowania zaprowadziła go na Haiti, a także do Brazylii, Izraela, Indii, Trynidadu oraz na Kubę. Prof. Monroe mieszka w DeLand na Florydzie i uczy fotografii w Daytona Beach Community College.

David Diao urodził się w 1943 roku w Chengdu stolicy prowincji Sichuan w Chinach. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku gdzie współpracuje ze znaną galerią Postmasters. Swoje malarstwo prezentował na wystawach indywidualnych m. innymi w galeriach Leo Castelli, Paula Cooper, Postmasters w Nowym Jorku oraz zbiorowych m. innymi w The Studio Museum in Harlem NY, Museum of Modern Art NY, P.S. 1 Museum Queens New York, Whitney Museum of American Art., Hong Kong Museum of Art, Kunstahlle Duseldorf, Museum of Contemporary Art Chicago.


Wystawy czynne do 30 listopada 2005
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót