Future Design Pora relaksu - Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Wernisaż: 2008-02-14 18:00:00
Fortis Young Design, to projekt w ramach którego Instytut Wzornictwa Przemysłowego przedstawiać będzie interesujących, młodych i kreatywnych twórców. Pierwszą prezentacją w ramach tego cyklu stała się wystawa Future Design Pora relaksu. Ekspozycja grup projektowych reprezentujących młode pokolenie designerów przedstawia autorskie wizje wybiegające odważnie w przyszłość, a dotyczące sposobów spędzania wolnego czasu i wypoczynku.

Warszawski Instytut Wzornictwa Przemysłowego przez ostatnie kilka lat tkwił w stanie "hibernacji". Organizował co prawda wystawy, niektóre na prawdę dobre, a przede wszystkim kontynuował najbardziej prestiżowy polski konkurs designerski "Dobry Wzór", niemniej jednak były to działania pozbawione rozmachu, słabo promowane, w niewielkim stopniu spostrzegane przez media i funkcjonujące w oparciu o mechanizmy muzealno-galeryjne rodem z dawno już minionego systemu.

W ciągu ostatnich miesięcy, raz z nastaniem nowej dyrekcji IWP Betay Bochińskiej w placówce zmieniło się niemal wszystko. I nie chodzi tu o zewnętrzne oznaki zmian, takie jak przearanżowanie wnętrz czy oświetlenia, ale o wdrożenie zupełnie nowych procedur i programów. Z programów bardzo istotne są przynajmniej dwa, oba przygotowane wspólnie z Fortis Bank Polska jako mecenasem.

Pierwszy to stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej, będące nagrodą dla młodego projektanta o największym potencjale rynkowym, który wyłoniony zostanie spośród finalistów przygotowanego przez IWP konkursu. Wyboru dokona kapituła, w której skład wchodzą polscy producenci oraz polscy i zagraniczni dystrybutorzy różnych branż. Podstawą oceny jest portfolio projektowe, które uczestnicy prezentują w dniu finałów.

Drugi projekt to Fortis Young Design, w ramach którego IWP przedstawiać będzie interesujących, młodych i kreatywnych twórców. Pierwszą prezentacją w ramach tego cyklu stała się wystawa Future Design Pora relaksu. Ekspozycja grup projektowych reprezentujących młode pokolenie designerów przedstawia autorskie wizje wybiegające odważnie w przyszłość, a dotyczące sposobów spędzania wolnego czasu i wypoczynku. W wystawie udział biorą: AZE DESIGN (Anna Kotowicz, Artur Puszkarewicz); BABA AKCJA (Klementyna Jankiewicz, Zosia Konarska, Monika Ostaszewska); ISLE DESIGN (Izabela Kuzyszyn, Aleksandra Klupińska); KNOCKOUT DESIGN (Magdalena Juszczak, Dorota Kabała, Marta Florkowska, Maja Ober); MALAFOR (Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski) oraz Jakub Kozik i Marta Noszka z IWP.

Założenie jakie przyświecało młodym projektantom to przygnębiająca wizja przyszłości w której jeszcze bardziej będziemy się spieszyć, nie mieć czasu dla siebie i nam bliskich, nie zauważać wokół nas przyrody i krajobrazu, a także nie będziemy kreatywni oczekując możliwości kupienia gotowych przepisów na nawet najprostsze formy aktywności. Dlatego postawili na drobne interwencje, prostotę, rzeczy zwyczajne, które w skomercjalizowanym i zabieganym świecie urastają do rangi wielkich odkryć. Postawili też na formy wypoczynku aktywnego. Ich pomysły odnoszą się raczej do filozofii życia i spędzania czasu. Nie są skomplikowanymi projektami prezentującymi konkretne produkty, a stanowią raczej lekkie i kreatywne koncepcje konceptualne dążące do realizacji zmiany w nawykach człowieka przyszłości.
Ich prezentacje to raczej postulaty, utopijne morzenia niż studium oparte na realnych przesłanka. Wiele w nich wdzięku i lekkości. Całość pobudza do myślenia i jest świetnym produktem wystawowym, ale tylko wystawowym. To nie zarzut, a tylko stwierdzenie podsumowujące ekspozycję.

Galeria prac


Powrót