Feliks Falk w Galerii Marii Ochalskiej w Willi Struvego




Galeria w Wilii Struvego w Warszawie przygotowała niemałą atrakcję dla miłośników malarstwa i rysunku a także... wielbicieli X Muzy.
Maria i Andrzej Ochalscy prowadzący galerię udanie namówili znanego reżysera Feliksa Falka do pokazania szerszej publiczności jego prac malarskich i rysunków. Feliks Falk, co dla wielu osób może być zaskoczeniem, przez wiele lat uprawiał malarstwo i rysunek. Jego talent był wcześnie dostrzeżony, brał udział w prestiżowych wystawach, pracował jako artysta grafik w poczytnych magazynach. Z malarstwem rozstał się w połowie lat 70-tych, gdy kończył już reżyserię w łódzkiej szkole filmowej. Grafikę, a ściślej rysunki w ołówku i w piórku uprawiał dłużej, jeszcze w pierwszych latach stanu wojennego / jak sam powiedział: "…nie miałem wtedy nic do roboty"/. Andrzej Ochalski witając artystę i zebranych gości powiedział kilka słów o wielkim talencie obecnym w osobie i twórczości Feliksa Falka, talencie zaprzepaszczonym dla sztuk pięknych, ale odzyskanym w filmie polskim. Jest oczywiście niezmiernie ciekawe czy i jakie związki istnieją pomiędzy twórczością malarską i filmową. Zadanie to niełatwe, ale bez ryzyka można powiedzieć o ekspresyjnej stronie tak jego prac malarskich, jak i filmów. Napięcie, kolor zredukowany, często prawie monochromatyczny, uwięziony - lub wyzwalający się - dynamizm antropomorficznych figur, sugerują inspirację twórczością Goyi. Feliks Falk nie ukrywał swoich fascynacji tym artystą. Do ulubionych artystów zalicza też Józefa Gielniaka. 
Otwarcie wystawy Feliksa Falka było wielkim wydarzeniem także dla środowiska filmowego. Znani artyści; reżyserzy, aktorzy i krytycy licznie odwiedzili wystawę. Feliks Falk dzielnie znosił komplementy, udzielał wywiadów i był pod obstrzałem kamer i aparatów fotograficznych. Do panteonu polskich artystów malarzy, którzy dali się poznać także jako wybitni twórcy filmowi, do Andrzeja Wajdy, Waleriana Borowczyka, Jerzego Skolimowskiego dołączamy Feliksa Falka.


  
 
 
 
 
 
 
 

      
 Wybrane prace:
 

   
    
    
    
    

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
   

Feliks Falk - artysta malarz, grafik, reżyser filmowy.
Urodził się w 1941 r. w Stanisławowie. W latach 1959-1966 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach prof. Aleksandra Kobzdeja /malarstwo/ i prof. Juliana Pałki /grafika/. Pracę magisterską pisał pod kierunkiem prof. Mieczysława Porębskiego. Praca dotyczyła relacji odbiorcy i dzieła sztuki. Zajmował się rysunkiem, olejnym malarstwem sztalugowym. Tworzył eksperymentalne spektakle audio-wizualne. Twórczość malarską zarzucił w połowie lat 70-tych, rysunek i grafijkę uprawiał do połowy lat 80-tych. W trakcie studiów w ASP współpracował jako rysownik i grafik z szeregiem poczytnych tygodników /"Polityka", "Dookoła świata", "Kultura"/zamieszczając w nich prace powstałe podczs podróży po świecie. Pod koniec studiów został redaktorem graficznym miesięcznika "Magazyn Polski" i pracował tam przez 10 lat. W swej twórczości ma też ilustracje do książek. W 1967 r. miał wspólnie z Ryszardem Winiarskim wystawę indywidualną w Galerii Współczesnej w Warszawie. W latach 1966-1971 uczestniczył w wystawach zbiorowych rysynku i malarstwa. W roku 2004 na wystawie "Powinność i bunt. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1944-2004" zorganizowanej w warszawskiej Zachęcie z okazji 100-lecia Akademii, wystawiona była jego praca dyplomowa "Akt" /w zbiorach Muzeum ASP w Warszawie/. Na I Sympozjum Plastyków i Naukowców w Puławach w 1966 r. otrzymał wyróżnienie za kompozycję przestrzenną "Labirynt". Malarstwo i rysunek artysty ma charakter przedmiotowy, figuratywny, niekiedy bliski abstrakcji. Ekspresyjność prac uwidacznia się najbardziej w rysunkach. Tworzył także słuchowiska radiowe i utwory sceniczne. W latach 1969-1974 studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Od tego czasu zajmował się filmem i teatrem. Ma w dorobku reżyserskim takie filmy jak: "Wodzirej" (1977), "Był jazz" (1981), "Bohater roku" (1986), "Samowolka" (1993), "Daleko od siebie" (1995), oraz serialu "Twarze i maski" (2000). Pisał też scenariusze filmowe. Obecnie jest kierownikiem Zaocznego Studium Scenariuszowego na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. /na podstawie noty opracowanej przez Tomasza A. Pruszaka/
___________________     

Prace prezentowane na wystawie przeznaczone są do sprzedaży.
zobacz katalog wystawy i pełną ofertę sprzedaży 
 
 
Wystawa czynna do 9 lutego 2005
 
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           




Galeria prac


Powrót