Wystawa Europe in Art, której uroczysta inauguracja miała miejsce 20 stycznia 2005 w warszawskiej Królikarni, jest realizacją bezprecedensowego pomysłu.
Wszyscy mamy skłonność do kategoryzowania, widzenia świata na zasadzie opozycji czarne-białe, bo to ułatwia orientację wśród otaczającej nas mnogości zjawisk. Stąd przywykliśmy, że ekonomia nie ma nic ze sztuką wspólnego, a jednak...
Projekt Europe in Art jest wspólnym przedsięwzięciem ogólnoeuropejskiej Grupy Bankowej HVB oraz instytucji kultury. Warszawska edycja powstała dzięki Muzeum Narodowemu w Warszawie i Bankowi BPH. Prezentowane prace zostały wybrane z kolekcji należących do banków. Wyboru, w drodze głosowania, dokonało 60 tysięcy pracowników banków Grupy HVB z ośmiu krajów: Austrii, Bułgarii, Czech, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Z ponad 30 tysięcy obrazów, grafik, fotografii i rzeźb wyłoniono 100 prac. Najbardziej podobał się obraz niemieckiego artysty Hugo Schimmela „Marienplatz w Monachium”. IV miejsce zajął reprezentant Polski – Jan Dobkowski i jego „Strumień wyobraźni”. Ekspozycja jest w trasie: do Warszawy przyjechała z Hamburga, aby dalej pojechać do Bukaresztu, Budapesztu, Wiednia, Monachium, Pragi i Sofii.
W posiadaniu banków z Grupy HVB znajdują się dzieła wybitnych artystów, min. Josepha Beuysa, Henri Cartiera Bressona, Oskara Kokoschki. Oprócz nich na wystawie można oglądać prace Polaków: Dobkowskiego, Stanisława Chomiczewskiego, Zbigniewa Macieja Dowgiałło, Edwarda Dwurnika, Ryszarda Grzyba, Leszka Hołdanowicza, Izabeli Kordalewskiej, Krzysztofa Oraczewskiego, Szymona Tarnowskiego, Andrzeja Węcławskiego, Ryszarda Woźniaka i Rajmunda Ziemskiego oraz artystów z Austrii, Bośni-Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Rumunii, Rosji, Serbii i Czarnogóry, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier.
Podczas wielkiej wernisażowej gali obecni byli wszyscy dzięki którym zrealizowanie tej ekspozycji w Warszawie stało się możliwe: Wiceminister Kultury, Prezes Banku BPH, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, Kuratorzy wystawy z Królikarni.
Przeprowadzone na wielką skalę głosowanie jest niezwykłym eksperymentem socjologicznym. Ujawnia wrażliwość i smak artystyczny pracowników banku. Największą popularnością wśród nich cieszy się melancholijna fotografia, egzystencjalna sztuka współczesna i eksperymentalna, abstrakcja oraz makro – zdjęcia przyrodnicze. Dominują pejzaże miejskie, te obrazujące miasto-molocha oraz te pokazujące wzruszającą magiczność intymności. Obok nich pojawiają się sceny symbolicznego wyrwania się z życia w aglomeracji. Wystawę można oglądać przez najbliższy miesiąc.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl