Eugeniusz Gerlach - malarstwo - Pegaz Galeria




Galeria Hetmańska drugi raz zorganizowała wystawę malarstwa w niedawno powstałej nowej krakowskiej przestrzeni ekspozycyjnej – w hotelu Pegaz. Poprzednio prezentowała obrazy Andrzeja Folfasa, obecnie – Eugeniusza Gerlacha, który tą właśnie prezentacją otwiera obchody 40-lecia swej pracy twórczej.

Malarstwo Gerlacha wywodzi się ze starej szkoły kolorystów. Choć styl jego się zmienia, dziedzictwo kolorystów jest łatwo wyczuwalne w jego płótnach, co zdaje się być też cechą charakterystyczną krakowskich artystów. Dziedzictwo to nie dziwi kiedy weźmiemy pod uwagę, że kształcił się w pracowni Wacława Taranczewskiego. 
Gerlach stosuje ciepłe, nasycone barwy, co nadaje jego płótnom mocny, „bezpieczny” klimat. Kompozycje obwiedzione są grubym, czarnym konturem. Zobaczymy martwe natury, ale też portrety i postacie tancerek. Niektóre z nich sprawiają wrażenie odbicia w stłuczonym lustrze, składając się z pryzmatycznych kawałków.
Cykl prezentowanych obrazów pochodzi z lat 60., 70. i 80. Wszystkie wystawione są na sprzedaż. Ceny wahają się od 3 tys. do 8 tys. zł.


 

 
 
  

      
 Wybrane prace:
 

   
  
     

 
   
 Nota biograficzna:


Eugeniusz Gerlach - ur 1941 w Bieniawie k. Tarnopola. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 1960-1966 studiował w Akademii Sztuk Pięknych Krakowie na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Malarstwo sztalugowe i architektoniczne studiował w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego, natomiast grafikę u prof. Mieczysława Wejmana. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 roku. Promotorami jego pracy dyplomowej byli W. Taranczewski, C. Rzepiński, J. Stern, H. Rudzka-Cybisowa. 
Od roku 1966 jest członkiem ZPAP. W swoim dorobku ma ponad 30 wystaw indywidualnych i udział w ok. 50 wystawach zbiorowych – okręgowych i ogólnopolskich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach i instytucjach, zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. w Kanadzie, USA, Francji, Niemczech, Szwecji, Austrii, RPA).
    

    
Wystawa czynna do 30 marca 2005
  
 
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
 
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl
 
 



Galeria prac


Powrót