Elżbieta Murawska - malarstwo - Galeria DAP




Galeria DAP do 14 października zaprasza na wystawę malarstwa Elżbiety Murawskiej. Artystka znana jest głównie z niezwykłych ilustracji książek dla dzieci, za które była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana na międzynarodowych konkursach. Poza grafiką książkową drugą dziedziną twórczości Elżbiety Murawskiej jest malarstwo.
Na wystawie możemy obejrzeć prace malarki z ostatnich lat. Duże, nasycone zdecydowanym kolorami - czerwienią, żółcią, brązami, błękitem - płótna odzwierciedlają temperament Elżbiety Murawskiej i przyciągają wzrok zwiedzających. Jednak tematyką prac artystka skłania się ku wnętrzu człowieka, jego duchowym rozterkom i dylematom. Na obrazach widzimy człowieka wplątanego w codzienny świat zależności i związków. Malarka, jak sama przyznała na wernisażu, stara się bacznie obserwować wszystkie aspekty życia ludzkiego. Czarne, pozbawione twarzy sylwetki ludzi widzimy w otoczeniu wielkomiejskiej architektury, dachów domów, biurowców, balkonów. Ciągły pośpiech, walka z czasem sprawia, że nie zawsze mamy sposobność by spojrzeć na siebie z dystansem, zobaczyć to, czego na zewnątrz nie widać. Elżbieta Murawska, tę niewidzialną z pozoru sferę ludzkiego życia, uczyniła głównym tematem swoich malarskich prac. We wstępie do katalogu wystawy Justyna Hofman-Wiśniewska napisała: W obrazach Elżbiety Murawskiej bardzo ważny jest kolor i rytm. To jakby nieustanne malowanie jednego obrazu w tym samym rytmie powtarzalnych fraz. To rytm dzieli kolor, nadaje tempo, tworzy klimat. Kolor go wypełnia, rozświetla, rozjaśnia. Daje moc terapeutyczną. Patrząc na to malowanie doznajemy pewnego oczyszczenia, katharsis.


  
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    


 
     

 

 
  
 
 
Nota biograficzna:

        
 
Elżbieta Murawska - Studia: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki. Dyplom w 1961r. w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. W latach 1973-81 Naczelny grafik działu Literatury Pięknej Ludowej Spółdzielni Wydawniczej, 1981 - 88 - naczelny grafik Wydawnictw dla Dzieci i Młodzieży KAW, 1992 - dyrektor ds. reklamy i grafiki firmy KP, 1993 - nadzór artystyczno-graficzny nad pismem Sycyna. Od 1958 stała współpraca z wydawnictwami literackimi, m.in.: Naszą Księgarnią, Czytelnikiem, PIW, KAW. Ilustratorka kilkudziesięciu książek - bajek, baśni, powieści.
Brała udział w około 200 wystawach ilustracji i grafik, m.in.: 2003 - Malarstwo, Centrum Kultury i Sztuki, Ciechanów; 2002 - Połamane kolory, Galeria Test, Warszawa; 1982 - Tirrenia, 1984 - Viareggio; 1985, 1987 - Goteborg, Elka Gallery; 1989 - Galeria Kordegrada, Warszawa; 1995 - Brno.
Udział w wystawach zbiorowych, m.in.: Centre Pompidou w Paryżu, Biennale Ilustracji Bratysława, Biennale Grafiki w Brnie, Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii, Bari, Barcelona, Bruksela, Dusseldorf, Hawana, hamburg, Hanoi, Kair, Londyn, Meksyk, Osaka, Paryż, Sztokholm, Tel- Aviv, Tokio, Frankfurt. Nagrody: 1965 - IBA Lipsk - brązowy medal i wyróżnienie za Dziecko w poezji polskiej; 1967 - nagroda za ilustracje w Sao Paulo; na Biennale Ilustracji w Bratysławie Złote Jabłko, Złota Plakieta, Złote Koziołki, Nagroda krytyków Sztuki, Nagroda w Padwie, nagroda Prezesa Rady Ministrów 1978 i 1988 za twórczość dla dzieci; 1990 - nagroda w Padwie za ilustracje do książki Marty Tomaszewskiej Królowa Niewidzialnych jeźdźców; 1991 - nagroda krytyków sztuki na Światowym Biennale Grafiki książkowej Brno, za ilustracje do książki O królewnie zaklętej w żabę. Artystka zajmuje się malarstwem, projektowaniem graficznym, grafiką książkową.

 
 
Wystawa czynna do 14 października 2005
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót