Dziedzictwo Brandta

Wernisaż: 2015-06-20 13:30


W sobotę 20 czerwca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbyło się uroczyste otwarcie trzech wystaw związanych z obchodami setnej rocznicy śmierci Józefa Brandta. Rocznica daje szansę na przypomnienie jego twórczości, a także samej postaci artysty, który - mieszkając na stałe w Monachium - szczególnie blisko związany był z Orońskiem. Tu bowiem, w majątku żony malarza - Heleny z Woyciechowskich Pruszakowej - rodzina spędzała lato. Z okazji jubileuszu Centrum Rzeźby Polskiej przygotowało obszerny program, którego głównym punktem jest wystawa Józefa Brandta prezentowana w Muzeum Rzeźby Współczesnej. Towarzyszą jej współczesne pokazy recepcji twórczości naszego patrona: ekspozycja Kłus, stęp, cwał w Galerii Oranżeria oraz projekt polsko-niemiecko-ukraiński Dziedzictwo. Patrząc na Brandta prezentowany w Galerii Kaplica, we wnętrzach pałacu, na tarasie kawiarni Domu Rzeźbiarza i w przestrzeni parku, gdzie odbył się performance niemieckiego artysty Christopha Both-Asmusa Tree Walker. A Moment in Time przed wejściem do pałacu Józefa Brandta.
Jubileusz uświetnił nowo zrealizowany projekt Przejście autorstwa Jarosława Kozakiewicza, usytuowany na stawie Rolina, który umożliwi zwiedzającym inne spojrzenie na dziedzictwo Józefa Brandta. Ostatnia praca powstała w ramach Europejskiej Sieci Land Art, ELAN i została sfinansowana ze środków Programu Kultura Unii Europejskiej.

Oprócz wystaw zrekonstruowano także letnią pracownię Józefa Brandta i przygotowano specjalny program edukacyjny dla różnych grup wiekowych, którego szczegóły można znaleźć na stronie internetowej oraz wydano album poświęcony twórczości patrona.



Galeria prac


Powrót