Doroczne święto sztuki
Przez trzy dni - od 14 do 16 października - w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie trwała 14. edycja, jedynych ogólnopolskich, Warszawskich Targów Sztuki organizowanych przez firmę Rempex.
Najlepsze obiekty ze swojej oferty prezentowało ponad 60 galerii i antykwariatów z całej Polski, Niemiec i Londynu w oprawie atrakcyjnych imprez towarzyszących. Jedną z nich była wystawa dzieł Jacka Malczewskiego - 15 obrazów olejnych z różnych okresów twórczosci oraz kilkanaście rysunków na stoisku Rempexu, a pośród nich także te prezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Mogliśmy uczestniczyć w wykładach: Elżbiety Charazińskiej o Jacku Malczewskim, Matthiasa Renza o inwestowaniu w sztukę starożytną, Katarzyny Sagatowskiej na temat fotografii kolekcjonerskiej i spotkać się z artystą - Kacprem Kowalskim (którego fotografie prezentowaliśmy na stoisku Atrtinfo.pl). To fotograf i pilot, jeden z najlepszych w Europie specjalistów od zdjęć z powietrza.
Monika Bryl i Adam Chełstowski poprowadzili spotkanie Trudna sztuka: jak ocenić? - o ocenie i wycenie dzieł sztuki, odbył się także panel dyskusyjny Przez różowe okulary. O sztuce, rynku i obiegu pieniędzy publicznych z udzialem Andrzeja Biernackiego (Galeria Browarna, Arteon) i Jana Michalskiego (Galeria Zderzak) prowadzony przez Karolinę Staszak (Arteon). Mogliśmy także poznać realia polskiego rynku antykwarycznego na podstawie badań własnych autorki - Doroty Żaglewskiej.
Od pierwszej edycji targów obecna jest Galeria Sztuki Współczesnej Esta z Gliwic, która zawsze wyróżniała się jakością oferty, warszawska Galeria 32 specjalizująca się w wysokiej klasy obiektach rzemiosła artystycznego z XIX i XX wieku - w szczególności z epoki art déco i krakowska Galeria Artemis prezentująca artystyczny top współczesnej sztuki polskiej.
Do tej pory żadnemu wydarzeniu w Polsce nie udało się powtórzyć sukcesu Warszawskich Targów Sztuki. Galerie występujące w ramach tegorocznej edycji to wspaniałe przedsięwzięcia i stojący za nimi ludzie, którzy wykonują ogromną pracę na rzecz promowania artystów w Polsce i na świecie. To oni są autorami wielu wydarzeń i dzięki nim coraz więcej osób zaczyna rozumieć potrzebę otaczania się sztuką.
Smak wielkiego świata targów mogliśmy poznać na stoisku Art & Ruinart Atelier, który po raz drugi gościł na WTS. Firma Ruinart, od czasu powstania w 1729 roku, okazywała zainteresowanie sztuce. W 1895 roku André Ruinart zaprosił Alfonsa Muchę jako projektanta plakatów reklamowych i od tego czasu Ruinart kontynuuje swoje zaangażowanie w śwat sztuki uczestnicząc w najbardziej prestiżowych targach sztuki m.in. Art Basel, Miami Art Basel, ARCO (Madryt), London Desinger.
W poznańskiej galerii Piekary oferowano wczesne rysunki Zdzisława Beksińskiego z przełomu lat 50. i 60., pochodzące ze zbiorów Jerzego Turowicza, długoletniego redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego". Tu dodatkową atrakcją były także obrazy Henryka Stażewskiego, Rajmunda Ziemskiego i Aleksandra Kobzdeja.
Wycieczki gości wędrowały do krakowskiej Galerii Zderzak, gdzie w centrum stoiska eksonowany był obraz Jerzego (Jurry) Zielińskiego namalowany w w 1971 roku. Artysta jest klasykiem powojennej sztuki, wciąż zbyt mało znanym, ale już docenionym. Pracę tę otaczały dzieła innych cenionych autorów: Stefana Gierowskiego, Jerzego Kałuckiego i mały akcent młodej reprezentacji artystów - Łukasza Stokłosy.
Łódzka Galeria Olimpus prezentowała obrazy Ireneusza Pierzgalskiego, wczesne prace Jana Berdyszaka oraz kilka dzieł Henryka Stażewskiego z lat 70.
Bardzo mocno reprentowany był Wrocław obecnością galerii Platon, M & M Odwach, Arttrakt i mia ART GALLERY.
Amatorzy sztuki dawnej mogli znaleźć na targach wyjątkowe obiekty, jak np. na na stoisku poznańskiego Art|ykwariatu, który jak zwykle wyróżniał się ofertą i wyjątkowym obrazem Władysława Ślewińskiego Żółte i czerwone róże w wazonie, choć i tu nie zabrakło dizajnerskich obiektów z lat 60.
Drugiego dnia targów komisja w składzie: Kama Zboralska (Przewodnicząca Komisji Programowej), Lena Szwed-Strużyńska (Galeria Mostra i autorka scenografi targów), Piotr Lengiewicz (organizator i Prezes zarządu Domu Aukcyjnego Rempex), Dorota Żaglewska (Art|ykwariat) i Katarzyna Włodarska (portal rynku sztuki Artinfo.pl) przyznała wyróżnienia za najciekawsze stoisko.
Tytuł najciekawszego stoiska sztuki dawnej otrzymała Galeria Berżera, a sztuki współczesnej Kucharski & Olszewski Art Market Partners. Obie nagrodzone firmy są z Warszawy.
W tym roku targi odwiedziło ponad 7 tysięcy gości, zatem założony cel - dotarcie do nowych odbiorców - został zrealizowany. W 2015 roku było ok. 5 tysięcy odwiedzających. Jak potwierdzają wystawcy - jest to także cenny czas na bezpośrednią wymianę doświadczeń zawodowych z innymi marszandami lub antykwariuszami.
Do zobaczenia za rok!
Powrót