DEKADA - wystawa laureatów Paszportów Polityki



Wystawa laureatów Paszportów tygodnika Polityka dekady 1993 - 2003.
 
1993 - Stasys Eidrigevicius
1994 - Ryszard Górecki
1995 - Mirosław Bałka
1996 - Zofia Kulik
1997 - Katarzyna Kozyra
1998 - Jarosław Modzelewski
1999 - Leon Tarasewicz
2000 - Dominik Lejman
2001 - Katarzyna Józefowicz
2002 - Marcin Maciejowski
 
Redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński o idei Paszportów: 
"…Powstały z przekory wobec ogarniającej nas komercji i tandety, ale też z przekonania, że to właśnie dzieła artystów są zwykle bardziej trwałe i wartościowe niż dorobek polityków"
 


 
 
Nagrody Polityki ostatniej dekady przypadły artystom zarówno o ugruntowanej pozycji, jak i tym, którzy byli mniej znani. Twórczość wszystkich nagrodzonych zaliczana jest do wybitnych osiągnięć polskiej sztuki współczesnej. Spośród dziesięciu laureatów tylko Jarosław Modzelewski konsekwentnie uprawia klasyczne malarstwo na płótnie. Pozostali artyści wykorzystują różne techniki plastyczne i medialne. 
   
 
 
  

  
                      

 

 
    
   
Dominik Lejman łączy sztukę wideo z tradycyjnym malarstwem. 
 
  
   
  
 
 
 
 
  
 

 
  
Zofia Kulik wykorzystuje sztukę fotografii i wideo. 
 
 
 








Katarzyna Kozyra i jej dokumenty, filmy, rzeźby, obiekty - nie mieści się w żadnych szufladkach. 
  
   
 
  
 


   
 
 
 
 
Leon Tarasewicz wykonał wielkie "BUM" i tak, jak kosmos rozszerza i powiększa się nieskończenie, tak jego malarstwo już dawno wyszło poza ramy obrazu, zajmując gigantyczne powierzchnie ścian, podłóg, elewacji i miejskich placów. 
   
 
 
  
 
 
  
Katarzyna Józefowicz i Mirosław Bałka są rzeźbiarzami. Tyle, że ich materiał rzeźbiarski jest jak najdalszy od tradycyjnego. Papier u Katarzyny Józefowicz i skład materiałów różnych: pleksi, beton, płyty a nawet sól i dywan u Mirosława Bałki. Techniki, materiały, niecodzienne zastosowanie przedmiotów - a wszystko służy refleksji nad pamięcią, przemijaniem. 
 
(Katarzyna Józefowicz - HABITAT
ok. 100 elementów - papier, tektura)

 









Stasys Eidrigevicius - pierwszy laureat Paszportów - tak łatwo rozpoznawalny autor baśniowo-nostalgicznych wrażliwych postaci, zaskoczy tych, którzy tylko taki obraz jego twórczości mają w pamięci. 

 

 
  

 
    
  
 
 
 
Ryszard Górecki artysta malarz otrzymał Paszport za pośrednie działania artystyczne. W nadgranicznych Słubicach stworzył galerię i program przełamujące stereotyp prowincjonalnej niemożności uprawiania i obcowania ze sztuką poza jej głównymi centrami. 
 
 
 
  
 
  

 

 
 
 
  

Ubiegłoroczny, ale w tym roku nagrodzony Paszportem, najmłodszy laureat, 28 letni Marcin Maciejowski - malarz i rysownik dokumentuje naszą codzienną banalną egzystencję. Ta skrajnie oszczędnymi środkami przedstawiana nijakość, mówi nie mniej o nas, niż socjologiczne raporty ośrodków badania opinii publicznej.
  
  
 
 
 
 
  
 


  
 Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim Wojciech Krukowski poproszony przez redaktora naczelnego "Polityki" otwierającego wystawę o wypowiedź, zagaił swoje wystąpienie słowami: "..co tu mówić o wystawie, to jest gala". Gościem honorowym wystawy był Premier Leszek Miller. Premier obiecał środki na popieranie polskiej sztuki z ustawowo zapisanych na ten cel środków pozyskiwanych z gier losowych.
 
 
   
  
   
  
Sponsorem wystawy jest Bank Millennium PRESTIGE
Mecenat i program wspierający polską kulturę przedstawiła wiceprezes banku Anna Rapacka.
 
 
 
 
 
 

Zaproszeni goście szczelnie wypełnili sale, w których prezentowano prace artystów. Według jak najbardziej miarodajnych opinii panów szatniarzy, narzekających na brak wieszaków, przyszło ponad 400 osób.
Gala galą, a wystawa wystawą. Do jej obejrzenia zachęcamy szczególnie tych, których zachęcić trzeba, czyli amatorów sztuki, choć może nie koniecznie tej najnowszej. Przy okazji będzie można obejrzeć dużą i naprawdę bardzo ciekawą ekspozycję współczesnej sztuki polskiej w Zamku Ujazdowskim.

    

Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót