Czesław Pius Ciapało - CAPRICCIO - malarstwo




17 października 2002 w Galerii ABAKUS odbył się wernisaż wystawy prac Czesława Piusa Ciapało. Wystawa otrzymała tytuł CAPRICCIO 
 
Pius Ciapało jest artystą zafascynowanym muzyką. Od wielu lat tworzy dzieła plastyczne, które choć powstały w klasycznych technikach - olej, płótno, blejtram - to w wyrazie swym i wypowiedzi tworzą zupełnie nowe jakości. Twórca monumentalnych prac zwanych "symfoniami" /np. Symfonia Pory Roku (1974) - 48 obrazów o pow. 120 m2, czy jedna z ostatnich, ogromna realizacja - symfonia Architektoniczna/ tym razem przedstawia kameralne utwory o wdzięcznej nazwie capriccio.



"Kaprysy" są zbiorem abstrakcyjnych, strukturalnych obrazów geometryczno-kolorystycznych. Pojedynczy "Kaprys" składa się z sześciu różnokolorowych trójkątów prostokątnych. Zastosowanie w kompozycjach trójkątów - tych najczystszych form geometrycznych - umożliwia poprzez ich konfigurowanie uzyskiwanie ogromnej ilości kombinacji wizualnych. Mutacje form, kształtów i kolorów dają artyście nieomal nieograniczone możliwości kreacji. Capriccio to według słownikowej definicji polifoniczny utwór muzyczny, rodzaj wirtuozowskiej etiudy. Capriccia Piusa Ciapały są w malarstwie definicyjnie tożsame z ich odniesieniem muzycznym.
 
 
 
  
 
 

 Wybrane prace prezentowane na wystawie:

 

  


 


 


 


 

 
  

 Nota biograficzna:

 

Czesław Pius Ciapało
- urodził się w 1942 r. Studia i dyplom na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni pprof A. Kobzdeja oraz w Pracowni Problemów Malarstwa w Architekturze prof. W. Millera. W latach 1968-73 tworzy prace figuratywne, inspirowane erotyką. W późniejszym okresie kreuje monumentalne symfonie wizualne wg określonego porzadku gam i tonacji - np. symfonia programowa "Pory Roku"/1974, wym. utworu 5,4x21 m/. W latach 1988-89 pracował jako visiting professor w Eastern Illinois University w Charleston w USA. Od tego czasu powstają cykle prac malarskich - obrazów iluzjonistycznych z serii "Architektonicznych" inspirowanych nowoczesną architekturą centrów wielkich amerykańskich miast. Jest profesorem na Wydziale Humanistycznym Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Do końca 2001 r miał ponad 30 wystaw indywidualnych. Prace w zbiorach europejskich, obu Ameryk i Japonii.

    

Wystawa czynna do 17 listopada 2002 r. 
 
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót