Coming Out 2014 u hrabiego Raczyńskiego
Tegoroczna, szósta już edycja Coming Out 2014 gości w historycznej kamienicy hrabiego Raczyńskiego przy placu Małachowskiego 2 w Warszawie - w sąsiedztwie siedziby ASP.
Na wystawie prezentowane są dyplomy z ośmiu wydziałów Akademii Sztuk Pieknych - Malarstwa, Rzeźby, Grafiki, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Architektury Wnętrz, Wzornictwa, Sztuki Mediów oraz Scenografii. Pokazano 29 prac w formie obrazów, plakatów, rzeźby, grafik, prezentacji multimedialnych, filmów, zdjęć, książek, projektów architektonicznych i wzorniczych a nawet muzycznych. Prace wybrane zostały przez jury, w którego skład wchodzili: Magdalena Kardasz (kurator Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki), Małgorzata Ludwisiak (dyrektor Zamku Ujazdowskiego Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie), Adam Mazur (krytyk), profesor Paweł Nowak (prorektor ds. artystycznych i naukowych ASP), Łukasz Ronduda (kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie) i Piotr Rypson (dyrektor Muzeum Narodowego w Warszwie).
Jedną z wyróżnionych prac jest dyplom Joanny Wawrzyńczak z Katedry Mody, która przeciera ścieżkę jej absolwentom i jako pierwsza pokazuje na Coming Out swoją kolekcję ubrań, przełamującą stereotyp mody komercyjnej. Wszystkie materiały są efektem łączenia wielu tkanin, w wyniku czego powstał szereg unikatowych wzorów, wykreowanych i wykonanych ręcznie na potrzeby kolekcji - tłumaczy. Zaprojektowana przez nią biżuteria była prezentowana w maju br na międzynarodowej wystawie Encounters 2 w Budapeszcie. Projektantka zainspirowana suprematyzmem i prostymi figurami geometrycznymi stworzyła nietypową kolekcję, w której znalazły się m. in. sukienki, buty i biżuteria. Oprócz standardowych materiałów użyte zostały drewno, pleksi czy stal nierdzewna.
Inną artystką prezentującą swoją prace na wystawie jest Magdalena Zadara - autorka Floroformy. Dyplom powstał w Pracowni Projektowania Produktu 4. Artystka pasjonująca się ekologią stworzyła coś z niczego, a dokładniej doniczki ze zużytych banerów reklamowych zamieniając je na ekologiczną formę donic na roślinność.
Projektem, który najbardziej trafił do serc jury był ujmujący dyplom z Pracowni Narracji Fotograficznej Inwersja autorstwa Marty Mielcarek. Praca w formie filmu jest wynikiem refleksji dotyczącej rozdarcia wewnętrznego człowieka pomiędzy przynależnością do masy i byciem jednostką wyjątkową. Inspiracją artystki był chór grecki, który kojarzył się jej z unifikacją jednostki, uniwersalnością przekazu i wspólnotowością.
Na ile Coming Out jest wydarzeniem, które może absolwentom realnie pomóc w karierze, odpowiada profesor Paweł Nowak, prorektor ds. artystycznych i naukowych ASP, a także pomysłodawca tego wydarzenia - właśnie wróciłem z Glasgow z konferencji ELIA, która jest spotkaniem wszystkich szkół artystycznych z Europy, ale też z Azji i Stanów Zjednoczonych. I przy tej konferencji odbyła się wystawa NEU/NOW, na której można było zobaczyć 28 najlepszych dyplomów z Europy. Były tam prace trójki naszych absolwentów, którzy prezentowali się na ubiegłorocznym Coming Out - Anny Siekierskiej, Niny Woronieckiej i Adama Janischa. Może nie jest to jeszcze początek wielkiej kariery, ale przynajmniej udany start w życiu zawodowym. Zależy mi, żeby ASP nie było tylko szkołą, ale też miejscem kulturotwórczym, żeby studenci nie mieli wrażenia, że jesteśmy jakimś grajdołem, tylko częścią środowiska polskiej i europejskiej sztuki. Akademia nie może być odcięta od rzeczywistości, tworzyć zamkniętego kręgu, iluzji bezpieczeństwa. Dlatego robimy Coming Out, który pozwala młodym pokazać swoją sztukę poza murami akademii. Musimy być kompatybilni ze światem zewnętrznym - tylko wtedy te studia mają sens.
To tylko część interesujących dyplomów. Te i wiele innych prac można oglądać codziennie do 7 grudnia w godzinach 12:00-20:00 na IV piętrze kamienicy Raczyńskiego przy Placu Małachowskiego 2 w Warszawie.
Wstęp wolny!
Powrót