Budujemy na zielono - Fundacja AWANGARDA




Fundacja Awangarda obchodzi właśnie swoje pierwsze urodziny. Została założona w czerwcu 2004 w celu aktywnej promocji sztuki i rękodzieła osób niepełnosprawnych. Cele statutowe realizowane są w oparciu o pomoc płynącą z kręgów zaangażowanego społecznie sektora biznesowego. 
Tego typu organizacje działają bardzo prężnie na zachodzie Europy, gdzie wytworzyło się pojęcie "odpowiedzialnego społecznie biznesu" - głównie wśród korporacji.
W Polsce Fundacja Awangarda współpracuje blisko z kilkunastoma warsztatami terapii zajęciowej (WTZ), w których osoby niepełnosprawne, w ramach prowadzonej tam terapii, wytwarzają unikalne produkty rękodzielnicze, a także tworzą prace plastyczne.

Jednym z pomysłów fundacji stał się konkurs "Budujemy na zielono". Do udziału w konkursie zaproszono niepełnosprawnych artystów z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Warszawy i okolic. W konkursie wzięło udział 30 takich ośrodków, każdy z nich miał prawo zgłosić do 3 prac.
Sponsorem konkursu został Budimex. Firma nadała konkursowi stosowny podtytuł: "budynki, mosty, drogi". 

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 16 czerwca 2005. Nagrody finansowe wsparły poszczególne Warsztaty Terapii Zajęciowej. 
Dyplomy wraz z pamiątkowymi czekami wręczali: prezes Budimexu - pana Marek Michałowski oraz Małgorzata Samborska - osoba prowadząca Fundację Awangarda.
    
     
     
    
Wyniki konkursu:
   

PIERWSZE MIEJSCE zajął Warsztat Terapii Zajęciowej (WZT) z ulicy Deotymy przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej za pracę Izy Zielińskiej zatytułowaną „ZIEMIA”. 
 
   
WYRÓŻNIENIA otrzymali:




1.
WTZ przy Warszawskim Oddziale Terenowym Krajowego Towarzystwa Autyzmu za pracę grupową Małgorzaty Jezierskiej, Konrada Tomczewskiego i Dariusza Grabowskiego zatytułowaną „WSPOLNE BUDOWANIE”

 


2.
WTZ przy Społdzielni Inwalidów Techniczna za pracę grupową Danuty Lech i Rafała Balickiego zatytułowaną „WIEŻOWCE W CHMURACH”




3.
WTZ Deotymy przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Archidiecezje Warszawskie za pracę Katarzyny Malanowskiej pod tytułem „DOMY”

 

Cała uroczystość była niewątpliwie wielkim wydarzeniem dla niepełnosprawnych artystów. Radość na twarzach była szczerym i wzruszającym podziękowaniem. 
Słowa uznania należą się Fundacji Awangarda, która poprzez swoje działania statutowe, tworzy pozytywny wizerunek Warszawy jako miejsca otwartego i przyjaznego osobom niepełnosprawnym, łączącego a nie tworzącego podziały. Dzięki takim konkursom niepełnosprawni mają szansę kształtować własną osobowość, otrzymują możliwość pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.


 

 Wybrane prace:
   
    

  
 
 
 
 

 
    
Wystawę prac konkursowych można oglądać do końca lipca.
 
 
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót