Bruno Schulz. Republika marzeń - wystawa




7 stycznia 2003 r w Teatrze Wielkim w Warszawie otwarto wystawę poświęconą twórczości Brunona Schulza. 
 
 
Wystawę zorganizowała Agencja Kontakt - Grzegorz Furgo. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Literatury, zbiorów prywatnych, Muzeum w Drohobyczu oraz ze zbiorów innych muzeów.
 
  
 
 
 
 
Wystawa ma rzadko spotykaną skalę i aranżację. Twórczość plastyczna genialnego pisarza broni się sama, oprawa jego dzieł, jaką jest wystawa pokazana w Teatrze Wielkim - jest niewątpliwym wydarzeniem i przeżyciem artystycznym. Cytaty z prozy Schulza, gra światła i dźwięku, transparentne archiwalne fotografie - stwarzają niezwykły, emocjonalny nastrój.
Malutkie formaty prac zmuszają do bliskości przy ich oglądzie i nie jest to tylko bliskość fizyczna. 
 
Dotychczas rozpoznana spuścizna plastyczna artysty liczy około 300 prac. Na wystawę składa się 100 rysunków i grafik oraz po raz pierwszy publicznie pokazane malowidła ścienne z Drohobycza wypożyczone z Muzeum tego ukraińskiego dziś miasta.
 
 
Prezentowany też jest jedyny zachowany obraz olejny Bruno Schulza - własność Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
 
Prace na wystawie prezentowane są w układzie tematycznym: "Miasto" - codzienność Drohobycza, "Wiosna" - świat zmian i wyzwań przeciwstawiony odwiecznemu porządkowi, "Mityzacja rzeczywistości" - jako reakcja na banał codzienności małego miasteczka, "Xięga Bałwochwalcza" - manifest stosunku artysty do kobiet a także autorski, często satyryczny komentarz do jego masochistycznego wymiaru, "Odwieczna baśń" - wpływ światowej sztuki na twórczość artysty, "Epilog" - malowidła ścienne wykonane w pokoju dziecinnym willi gestapowca Landaua. 
 
"Epilog" pokazuje prace powstałe w ostatnich miesiącach życia artysty, w dramatycznym czasie walki o życie i o przetrwanie. Funkcjonariusz gestapo Felix Landau wykorzystał talent plastyczny Schulza i zlecił mu zdobienie miejscowego kasyna oraz pokojów dziecinnych swoich dzieci. Zdobienie ściennymi malowidłami dziecięcych sypialni było przepustką na życie. Sceny z wymyślonych bajek - świat marzeń - splótł się dramatycznie ze światem przemocy, tragedii i śmierci. 

Tytuł wystawy "Republika marzeń" jest zaczerpnięty z opowiadania Schulza, w którym przedstawia idylliczną arkadię "…życie pod znakiem poezji i przygody, nieustannych olśnień i zdziwień" Temu przesłaniu był wierny do końca. Autorzy wystawy proszą ją traktować "…jako zachętę dla wszystkich współczesnych budowniczych "republiki marzeń", szczególnie ludzi młodych, tak jak Schulz wrażliwych, delikatnych i nieśmiałych, zmagających się, na co dzień z jałowością egzystencji i niezrozumieniem otoczenia. Niech nie rezygnują ze swych marzeń"




Patronat honorowy nad wystawą objęli:
Prezes Rady Ministrów Leszek Miller i Minister Kultury Waldemar Dąbrowski, który wziął udział w uroczystym otwarciu wystawy.
  
Rozmiar, kształt i duże środki materialne, niezbędne przy realizacji wystawy, możliwe były dzięki finansowemu zaangażowaniu PZU SA. oraz PZU ŻYCIE SA.
Nasze największe towarzystwo ubezpieczeniowe obchodzące rocznicę 200-lecia działalności na ziemiach polskich, wspaniale uczciło swój jubileusz. 

   
 Wybrane prace prezentowane na wystawie:

 

  

 
 
 
 

 

 

_______________________________________________________

 Ostatnie prace Brunona Schulza:
(freski udostępnione przez Muzeum 
Krajoznawcze "Drohobyczyna" w Drohobyczu)

 

(wszystkie prace: 1942, tynk, technika mieszana)


 

 
_______________________________________________________
 
 
 Jedna z wielu hitlerowskich egzekucji 
przy drohobyckim Rynku sfotografowana przez okno.
Fot. A Paszulka.

(fotografia transparentna z wystawy)

 
  

 Nota biograficzna:

 

Bruno Schulz
- urodził się w 1892 r w Drohobyczu, zamordowany przez gestapowca w 1942 r w rodzinnym mieście. Pisarz, autor arcydzieł polskiej literatury, grafik, rysownik i malarz. Nie miał formalnego wykształcenia plastycznego. W rodzinnym Drohobyczu pracował jako nauczyciel rysunków. Według relacji zaprzyjaźnionych z nim osób malował także oleje. Do dziś znany jest tylko jeden jego obraz Spotkanie. Żydowski młodzieniec i dwie kobiety w zaułku . Autor cyklu rycin o tematyce sado-masochostycznej Xięga Bałwochwalcza. Pozostawił kilkaset prac rysunkowych , duża ich część to szkice i studia do rycin. Tematyka prac artysty przedstawiała antagonistyczny świat władczych kobiet dominujących nad mężczyznami, oraz świat małomiasteczkowych, żydowskich sztetl. Twórczość plastyczna mistrza słowa polskiego jest mniej rozpoznana niż jego twórczość literacka.

    
Wystawa czynna do 6 lutego 2003
  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót