Bronisław Kierzkowski - Fakturowce - Art NEW media




Wystawę prac Bronisława Kierzkowskiego prezentuje Galeria Art NEW media. Ekspozycja pt. "Fakturowce" jest wystawą kompozycji reliefowych, będących formą osobistej wypowiedzi artystycznej Bronisława Kierzkowskiego. Pokazywane prace pochodzą z lat 60., 70. i 80. XX wieku.

Bronisław Kierzkowski urodził się w 1924 roku. Studiował w latach 1946-47 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiaj ASP) w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego, następnie w latach 1948-50 w PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku u Juliusza Studnickiego, a w roku 1951 w akademii warszawskiej pod okiem Eugeniusza Eibischa. Największy wpływ na jego poszukiwania artystyczne miał Strzemiński. Kierzkowski potraktował jego koncepcje jako punkt odniesienia w dochodzeniu do własnych rozwiązań. Badając strukturę kompozycji malarskich podkreślał rolę faktury w obrazie. Początkowo tworzył kolaże, by wreszcie zupełnie porzucić farby na rzecz gotowych materii. Pozostając przy formie obrazu stosował plastyczną masę gipsową, którą inkrustował kawałkami metalu i blach, szablonów, drutu i rozmaitych odpadów. Tak zaczęły powstawać obrazy-przedmioty, nazywane kompozycjami fakturowymi, a później kompozycjami strukturalnymi.

Reliefy są najciekawszą i najbardziej znaną częścią twórczości Bronisława Kierzkowskiego. Wystawa w Galerii Art NEW media jest prezentacją blisko 30 prac z cyklu "Fakturowce", powstałych od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wystawie towarzyszy katalog ze wstępem autorstwa córki artysty, Doroty Kierzkowskiej-Czahorowskiej. Była ona, wraz z żoną artysty, Wandą Kierzkowską, gościem wernisażu wystawy.

 
  
  
  
  

 Wybrane prace:
   
    


  
  
  
  

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Bronisław Kierzkowski urodził się 28 sierpnia 1924 roku w Łodzi. Studiował u profesora J. Studnickiego w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Jeszcze w czasie studiów był asystentem. Dyplom uzyskał w 1955 roku w pracowni prof. E. Eibischa w Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie. Artysta był wykładowcą w Zakładzie Światła i Barwy przy ASP w Warszawie. W latach 1963 - 1975 prowadził pracownię malarską na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 1965 roku, po przewodzie w ASP w Warszawie, otrzymał tytuł docenta. W 1975 roku został przeniesiony do Lublina do Instytutu Wychowania Plastycznego w UMCS. Następnie od 1978 roku pracował na ASP w Warszawie. W 1987 roku otrzymał nominację na profesora. Zmarł w Warszawie 21 maja 1993 roku. Prace artysty znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych: Anglii, Francji, Danii, Szwecji, Niemiec, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Polski.


Wystawa czynna do 3 kwietnia 2006
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót