Brendan Neiland - Galeria Turleja w Krakowie




W Krakowie funkcjonuje galeria, która nie wpisała się jeszcze w stały kalendarz artystycznych wydarzeń miasta, a która wydaje się oferować ciekawy program, wzbogacany zakrojonymi na szeroką skalę przedsięwzięciami artystycznymi i edukacyjnymi. Mowa o Galerii Turleja, działającej w ramach Fundacji Turleja, organizacji non profit, zajmującej się ochroną europejskiego dziedzictwa kulturowego, upowszechnianiem sztuki współczesnej oraz promocją artystów polskich za granicą. 









Pomijając na razie sam program i wystawy, warto zwrócić uwagę na siedzibę galerii. Mieści się tuż przy Rynku, w modernistycznym budynku, zajmując przestrzeń ponad 430 metrów. Wnętrze surowe, z widoczną konstrukcją betonowego stropu i wszystkich technicznych instalacji, kojarzy się z tego typu industrialnymi przestrzeniami galerii niemieckich, angielskich, czy holenderskich. Określając jednym tylko słowem, można stwierdzić, że przestrzeń jest świetna.

Obecnie galeria przedstawia prace Brendana Neilanda - jednego z najwybitniejszych malarzy i grafików brytyjskich. Prezentowanych jest 35 obrazów i 40 printów artysty oraz szereg filmów dokumentalnych powstałych na przestrzeni ostatnich 36 lat. Styl jego twórczości często określany jest mianem fotorealizmu lub superrealizmu. Prace powstałe przy użyciu szablonów lub pistoletu natryskowego przedstawiają współczesną architekturę, lśniące karoserie samochodów z odbiciami nowoczesnych fasad biurowców, pociągi, samoloty, silniki, oraz fragmenty miejskich pejzaży z ich stalowo-szklaną strukturą. Obrazy pokazują tylko ich część, ponieważ w zabudowanym terenie, rzadko cały budynek jest widoczny. Dlatego większość obrazów Neilanda skupia się tylko na niektórych elementach. Ukazują wycinek jakiegoś obszaru, np. odbicia szyby, przez który artyście udaje się przedstawić szerszą perspektywę, stworzyć poczucie całości.

Neiland wzbudził ostatnio szczególnie duże zainteresowanie swoimi pracami, które powstały z inspiracji jego podróżami do Chin, Nowego Jorku, Singapuru, czy Emiratów Arabskich. Pod koniec 2006 r. tam właśnie zostanie zaprezentowana jego wystawa - w Sharjah Art Museum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny. Zakładane jest prowadzenie warsztatów przez artystę dla studentów ASP, panel dyskusyjny dotyczący wzajemnych inspiracji fotografii, malarstwa i architektury oraz komercyjnych aspektów sztuki.


Wystawa zorganizowana została przy współpracy z British Council oraz Redfern Galery. Patronem prasowym jest Financial Times
 

 

 Wybrane prace:
   
    



 
 
     
     

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Brendan Neiland, urodzony w 1941 roku w Lichfield, Stafford w Wielkiej Brytanii. Absolwent Birmingham College of Art i Royal College of Art w Londynie. W latach 1998-2004 kierował Royal Academy w Londynie, a od 1996 wykłada malarstwo na Uniwersytecie w Brighton. Malarz i grafik brytyjski, czołowy przedstawiciel nurtu fotorealizmu, jego prace znajdują się w największych muzeach i galeriach na całym świecie, m.in. Tate Galery, Victoria and Albert Museum. Jego prace zwracają uwagę nie tylko koneserów sztuki, ale też przedstawicieli wielkich korporacji. Są ozdobą wnętrz biur, banków, nowoczesnych budynków.

Wystawa czynna do 4 czerwca 2006

________________________________
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót