Bożenna Biskupska - Wytyczanie obrazu - rzeźba




20 listopada 2002r. kolejną swoją wystawę zatytułowaną "Wytyczanie obrazu", zaprezentowała Bożenna Biskupska. Wystawa została zorganizowana przez Galerię Sztuki PROGRAM.
Wernisaż uświetniony obecnością wielu znanych osób odbył się w warszawskiej Królikarni. 
 

Bożenna Biskupska wielokrotnie gościła w Królikarni jako artystka prezentująca swoje prace na wystawach zbiorowych, tym razem jest to wystawa autorska ukazująca 25 lat twórczości. Królikarnia jest miejscem  nobilitującym, namaszczonym wieloma ważnymi  ekspozycjami, goszczącym wybitnych artystów. Jest to więc wydarzenie, z tych powodów, niezwykłe dla artysty. 

 
Dzieła Biskupskiej znajdują się w wielu ważnych kolekcjach muzealnych w Polsce i za granicą. Tym razem także nie sposób przejść obojętnie wobec uniwersalnych problemów i mocnych przekazów jakie prezentuje artystka.
Problemy upływającego czasu, dramat przemijania, śladowanie i wytyczanie przestrzeni, tworzenie komunikatu poprzez własny znak - figurę, która odnosi się bezpośrednio do sylwetki ludzkiej i czyni komunikat czytelnym i uniwersalnym zarazem. Człowiek, który stworzył system znaków, takich jak pismo czy nuty, dał sobie możliwość komunikacji. System stworzony przez Bożennę Biskupską, język wypracowany przez lata poszukiwań twórczych, dał możliwość penetracji nowych obszarów, "czytania" nowych ważnych treści.
  
Ferdynand Ruszczyc (Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie z katalogu wystawy)

    
 
 
Wybrane prace prezentowane na wystawie:

 

  

____________________________________________
 
   

______________________________________________
 

  

 Nota biograficzna:

 
   
Bożenna Biskupska –
urodziła się w Warszawie w 1952 roku w rodzinie fotografów. W latach 1967 - 1970 uczęszczała do Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Studia w zakresie malarstwa w Państwowej  Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1970 - 1972, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1972 - 1976 gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Dominika. W trakcie studiów podejmowała próby poszukiwań z zastosowaniem różnych materiałów. Od fotografii, prac z metalu o charakterze geometrycznym, prac malarskich w pracowni prof. T. Domagalika, form tkackich w pracowni prof. Z. Gostomskiego do prac na papierze w pracowni prof. R. Owidzkiego.

  
 
Wystawa czynna do 15 grudnia 2002
 
  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót