Berührungen, dotyk człowieka
Wystawa została przygotowana w ścisłej współpracy pomiędzy Ambasadą Niemiec i PracowniaGaleria, jako pierwsze tego typu przedsięwzięcie. Ambasador wyraził nadzieję, że wystawa Berührungen, dotyk człowieka, pokazana zostanie później w Berlinie, zaś w przyszłym roku w Ambasadzie otwarta zostanie kolejna wystawa - tym razem prac współczesnych artystów niemieckich.
W czasie wernisażu została przeprowadzona aukcja charytatywna na rzecz ofiar powodzi. Wszyscy artyści, biorący udział w wystawie Berührungen, dotyk człowieka, przekazali swoje prace, które następnie zostały wylicytowane przez wspaniałych gości wernisażu. Aukcję prowadziła Katarzyna Dowbor. Uzyskane środki w wysokości 26 500 zł. zasiliły konto Czerwonego Krzyża "Powódź, 2010". Organizatorzy są wdzięczni wszystkim osobom, które wspierały aukcję i nieodpłatnie wykonały szereg prac, aby aukcja mogła się odbyć.
"Berührungen, dotyk człowieka ma bezwarunkowo łączyć nasze myśli, działania, to co tworzymy, i nas samych. Dzisiaj, w czasie obecnej sytuacji w naszym kraju, tytuł ten nabrał jeszcze pełniejszej wymowy. Dziękuję artystom za inicjatywę i przekazanie swoich prac na rzecz aukcji dla osób poszkodowanych w czasie powodzi. Założeniem wystawy Berührungen, dotyk człowieka jest zatrzymanie się tutaj, wśród obrazów i rzeźb, które razem tworzą unikalną przestrzeń metafizycznego "dotyku sztuką". Jest to moment przeżywania, tu i teraz, między nami. Dzisiaj szczególny." - powiedziała w czasie otwarcia Jolanta Czajka
Wystawa pokazuje prace Jarosława Perszko, w tym z najnowszego cyklu W pół drogi, fragment instalacji multimedialnej Izabeli Gustowskiej Life is a story, obrazy Andrzeja Fogtta z cyklu Żywioły, 2010, kolekcję prac Wojciecha Pąkowskiego z lat 1987-2010, pod wspólnym tytułem Zatrzymane, zawieszone w czasie, wielkoformatowe obrazy Mariana Solisza: Obiekty, Kreski, Makulatura. Bliżej natury, w przylegających ogrodach można zobaczyć ekspozycję prac Sylwestra Ambroziaka, z cyklu Oczekujące i Bez tytułu.
"W przebywaniu, w przeżywaniu tkwi tajemnica zatrzymania się, aby móc być, cieszyć się, wierzyć, myśleć czysto. Aby zauważać, to co jest prawdziwe, bo to dzieje się teraz. I wtedy nie musimy niczego sprawdzać dotykiem. Ma on już tyko znaczenie metafizyczne, jakie proponuje nam w swoim pojmowaniu tego zjawiska, sztuka." (fragment tekstu Jolanty Czajki, Berührungen, dotyk człowieka, z katalogu wystawy).
Powrót