Benefis Eugeniusza Wańka w Galerii Raven




W krakowskiej Galerii Raven odbył się w miniony piątek nietypowy wernisaż. Połączony był z obchodami 99 urodzin Eugeniusza Wańka - jednego z najbardziej szanowanych i uznanych artystów polskich ostatnich stu lat. Obchodom urodzin towarzyszyła prezentacja jego rysunków z okresu międzywojennego - jak zawsze mistrzowskich pod względem perfekcyjnej kreski, trafności komentarza, mocnych, choć oszczędnych środków wyrazu.

Eugeniusz Waniek związany był z nurtem formistów, a także z Grupą Krakowską. Jego prace cenił wysoko teoretyk sztuki i malarz Leon Chwistek. Wśród podejmowanych przez artystę tematów w latach 30-tych były sceny uliczne, przedstawiciele różnych zawodów przy pracy, autoportrety, a przede wszystkim portrety malarzy z Grupy Krakowskiej - Marii Jaremy, Henryka Wicińskiego, Leopolda Lewickiego, Jonasza Sterna. Był uczniem samego Teodora Axentowicza, którego wnuk obecny na uroczystości przytoczył opowieść, jak to w liście uczniów Axentowicza nazwisko Wańka podkreślone było grubą linią, obok niej zaś napis: „rysunek - celujący”.

Witająca artystę i gości właścicielka galerii - Zofia Kruk, zapowiedziała kilka niespodzianek przygotowanych na urodziny artysty.
Jedną z nich była recytacja utworów przez jednego z aktorów Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Kolejną - wykonanie paru utworów przez uczniów szkoły muzycznej. Następną - list z podziękowaniami i gratulacjami dla jubilata od rektora krakowskiej ASP Jana Pamuły. Kolejną wreszcie - tort ze świecami.

Należy przy tym wspomnieć, że poprzednie urodziny Eugeniusz Waniek obchodził także w galerii Raven. Wszystkim towarzyszy nadzieja, że i kolejne odbędą się właśnie tam.
 


  
 
     

 Wybrane prace:
   
    


     
     
     
     

 

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Eugeniusz Waniek
- urodził się w 1906 roku w Ustrzykach Dolnych. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (od 1926 r.) w pracowniach W. Jarockiego,
T. Axentowicza, F. Pautscha, K. Frycza. W trakcie studiów związał się z Grupą Krakowską, z którą wystawiał w 1934 r. w Krzemieńcu. Wówczas jego prace wysoko oceniał teoretyk sztuki i malarz L. Chwistek. Z końcem 1934 r. artysta opuścił Grupę Krakowską. W 2 poł. lat 30-tych zajmował się wykonywaniem polichromii i dekoracją wnętrz. Od 1946 r. był pedagogiem Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, a w latach 1950-1977 wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki. E. Waniek miał kilkadziesiąt wystaw w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Biblioteki Narodowej w Warszawie.


Wystawa czynna do 10 listopada 2005
________________________________
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót