Beat Streuli - wystawa fotografii - Bunkier Sztuki




Beat Streuli od lat zajmuje się portretowaniem ludzi na ulicach różnych miast świata. Nie są to oczywiście portrety „ustawiane”, czy „reżyserowane”, raczej „wyciągnięte” z tłumu, przez co bardziej bezpośrednie i naturalne, „wyławiające” jednostkę z podobnej ludzkiej masy. Utrwalone twarze nieświadomych modeli prezentuje w postaci projekcji wideo, pokazów slajdów oraz wielkoformatowych wydruków fotograficznych. 

Bunkier Sztuki prezentuje obecnie twarze przechodniów Brukseli, Nowego Jorku, Tokio, Wenecji i Krakowa.
Artysta analizuje też obserwację ludzi zanurzonych w wielkomiejskim krajobrazie, oraz media, z których korzysta - fotografię i film.
Twarze, które go interesują, naznaczone są emocjami i nastrojami towarzyszącymi zatopieniu się we własnych myślach. Portretuje często te fragmenty miasta, które znane są jako modne, uczęszczane deptaki. Nie zapuszcza się w dzielnice biedoty. Portretuje tylko tych, którzy są jedynie przechodniami, których życiem, ani mieszkaniem nie jest ulica, którzy wychodzą tylko na jakiś czas, zatapiając się w tłum. Z enigmatycznej materii tłumu wyławia jednak punkty, które zwracają jego uwagę - właśnie grymasem twarzy, spojrzenia, lub - jak mówi Streuli - pod wpływem sympatii, zainteresowania, czyjegoś pociągającego piękna, czy aury. 
Próbuje pokazać człowieka uniwersalnego, stosuje od lat tę samą metodę kompozycyjną - umieszcza postać w centrum fotografii, często na nieostrym tle - wydobywa człowieka z wielkomiejskiej rzeczywistości, w którą został uwikłany.

 

 Wybrane prace:
   
    


  
  
  

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Beat Streuli - ur. 1957 - szwajcarski fotograf i twórca filmów wideo mieszkający w Dusseldorfie. Swoje prace pokazuje od 1984 roku zarówno na wystawach indywidualnych, m.in. w Dusseldorfie, Zurychu, Lucernie, Kolonii, Mediolanie, Paryżu, Nowym Jorku, Wiedniu, Kopenhadze, Barcelonie, Waszyngtonie, Los Angeles, Madrycie jak i w ramach pokazów zbiorowych. Jego prace znajdują się w ważnych światowych kolekcjach: Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Contemporary Art w Chicago, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum of Modern Art w San Francisco, Hirshhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie czy Museum of Contemporary Art w Los Angeles, a także w wielu kolekcjach prywatnych. Część jego fotografii jest wystawiana w formie permanentnych instalacji, m.in. w Stadtsparkasse w Dusseldorfie, Style Company Building w Osace, Dallas Fort Worth Airport w Dallas czy Hypovereinsbank w Monachium. Artysta zrealizował serie fotograficzne portretując wiele światowych metropolii, m.in.: Paryż, Kopenhagę, Wiedeń, Nowy Jork, Sydney, Melbourne, Tokio, Marsylię. Szczególne miejsce pośród jego fotografii zajmują cykle poświęcone znanym ulicom: 8 Aleja i 35 Ulica w Nowym Jorku i londyńska Oxford Street. Swoje slajdowe instalacje pokazywał m.in. w Sydney, Tokio, Londynie i Marsylii.

Wystawa czynna do 7 maja 2006
________________________________
Tekst: Jolanta Gumula
Zdjęcia: archiwum Galerii Bunkier Sztuki
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót