W sobotę 3 kwietnia w Galerii Sztuki Nowoczesnej PINXIT miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Antoniego Fałata. Zaprezentowanych zostało 18 obrazów, które przedstawiają wyimaginowany świat pełen tajemniczych postaci i wieloznacznych symboli. Odpowiadając na pytania o miejsce artysty w sztuce współczesnej, prof. Antoni Fałat z wielką mocą i przekonaniem mówił o konieczności tworzenia w zgodzie z samym sobą, nie ulegania wciąż nowym, przemijającym trendom, bowiem wartościowe dzieła mogą powstać tylko za sprawą wolnej woli i natchnienia, nie zaś pod wpływem jakiegokolwiek przymusu, głosów krytyki lub chęci schlebiania gustom i wymaganiom publiczności.
W nierealnym pejzażu, w dziwnych przestrzeniach oraz tajemniczych wnętrzach obrazów Antoniego Fałata jawią się
ludzie należący do innego, nieznanego świata. Ich sylwetki zostały wycięte światłocieniem z płaszczyzny obrazu, statyczne, zastygłe w ruchu lub geście, upozowane niczym na starych fotografiach, zapomnianych rycinach. Śmiertelnie poważni, czasem groteskowi, najczęściej bezimienni bohaterowie tych odrealnionych malowideł są jakby nieobecni, z wyraźnymi cechami indywidualności, lecz bez jakiegokolwiek psychologicznego wnętrza. Niczym starannie ustawione rekwizyty w metaforycznej kompozycji, oddającej ukryty zamysł artysty. Człowiek jest najważniejszym elementem przedstawienia, lecz jego
podobizny w żaden sposób nie można nazwać portretem. Postać ludzka odziana w kostium ożywa i nabiera znaczenia dopiero w spotkaniu z innymi osobami, w zestawieniu z atrybutami, w symbolicznej przestrzeni, a czasem dopiero w refleksji nad tytułem obrazu. Tematem nie jest sam człowiek, lecz jego relacje z innymi ludźmi, miejsce w świecie, pozycja w społeczności, postawa wobec tradycji i konwenansów.
Ten świat powstaje z połączenia dwóch odmiennych konwencji. Tradycyjna, wręcz archaiczna kompozycja figur przeniesionych z innej epoki, namalowana jest we współczesnej stylistyce nowej figuracji. Rozległe płaszczyzny, syntetyczne modelowanie światłocieniem, wąska gama barw oraz rysunek postaci i przedmiotów na granicy realizmu z deformacją wyznaczają
charakter malarstwa Antoniego Fałata. Postacie są niematerialne w swej kruchej cielesności, przestrzenie zamknięte niczym duszne atelier, rzadziej otwarte w wyimaginowanym pejzażu. Czasami w kompozycji przyciąga uwagę precyzyjnie, niezwykle plastycznie opracowany detal, atrybut stanowiący kontrapunkt w zrównoważonej kompozycji obrazu. Śmiałe zestawienie sentymentalnej konwencji fotografii z przełomu XIX i XX wieku, ze współczesną, bezkompromisową estetyką ekspresyjnego malarstwa przynosi nowy rodzaj emocji i trudne do wysłowienia napięcie. Mroczna estetyka, metaforyczne tło i ten dziwny niepokój towarzyszący oglądaniu na pozór banalnych scen uświadamiają nam, że tajemniczy i nieznany świat Antoniego Fałata jest nam wyjątkowo bliski, choć sobie tego dotychczas nie uświadamialiśmy.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Antoni FAŁAT – urodzony w 1942 roku w Warszawie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Aleksandra Kobzdeja w 1969 roku. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę użytkową i tkaninę artystyczną. Rok po ukończeniu studiów przyłączył się do grona współzałożycieli warszawskiej GRUPY AUT (AUT PICTURA, AUT NIHIL), której program streszczał się w haśle: "polska figuracja, polski styl, polska egzotyka" (tak brzmiał tytuł wystawy pokazanej w 1970 roku w warszawskiej Galerii MDM). Uczestniczył również w ruchu O POPRAWĘ, który na początku lat 70. skupił grono absolwentów warszawskiej akademii postulujących odświeżenie języka malarskiego. Większość z nich, podobnie jak sam Fałat, miała się wkrótce związać z nurtem nowej figuracji. W latach osiemdziesiątych uczestniczył w ekspozycjach i spotkaniach organizowanych w ramach ruchu kultury niezależnej. Od 1992 do 1996 członek Rady Kultury przy Prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej. W 1992 roku założył Europejską Akademię Sztuk, której jest rektorem. Ma na swym koncie wiele wystaw krajowych i zagranicznych. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in. Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, w muzeach zagranicznych oraz wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Wystawa czynna do 30 kwietnia 2004
Wszystkie prace wystawione są na sprzedaż - w cenach po 16.000zł.
Tekst: Jacek-Rafał Kudelski, dyrektor Galerii PINXIT
Zdjęcia: Sylwia Charzewska-Kudelska
Urodził się w 1942 w Warszawie. W 1969 uzyskał dyplom warszawskiej ASP, w pracowni A. Kobzdeja. Rok później zakładał warszawska grupę "Aut", której programem były: "polski styl, polska figuracja, polska egzotyka". W 1992 został rektorem prywatnej Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Antoni Fałat często wykorzystuje fotografie rodzinne, które służą mu jako wzory do swych obrazów, w których również dominuje "fotograficzna" kolorystyka (czarny, biały, szary) czasem wzbogacona zielenią, bądź ultramaryna. Duża cześć jego prac związana jest tematycznie z polska rzeczywistością: cykl "Portrety Polskie", "Polska Faraonów".
Antoni Fałat. Artysta malarz. Twórca i rektor Europejskiej Akademii Sztuk. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w roku 1969 w pracowni Aleksandra Kobzdeja.
Współzałożyciel Grupy „Aut” ( Aut Pictura Aut Nihil). Inicjator ruchu artystycznego „O poprawę”.
Brał udział w Festiwalach Malarstwa Polskiego w Szczecinie (1970, 1974, 1978, 1980), w Festiwalach Sztuk Pięknych w warszawskiej Zachęcie (1970, 1972, 1974). W latach 80-tych uczestniczył w ruchu kultury niezależnej. W latach 1992-96 był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP.
W 1997 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Laureat Złotego Medalu na III Festiwalu Sztuk Pięknych Zachęta oraz Złotego Medalu Bielskiej Jesieni. W roku 2005 prezentacja malarstwa w ONZ w Genewie. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Galerii Zachęta, Muzeum w Gandawie, Muzeum Puszkina oraz Instytucie Sztuki w Moskwie.
Współpracuje z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.
Inne wydarzenia Galerii
03 - 30 kwietnia
Antoni Fałat - wystawa...
W sobotę 3 kwietnia w Galerii Sztuki Nowoczesnej PINXIT miał…
06 - 26 marca
Leszek Rózga - Egea -...
W 80. rocznicę urodzin i 50-lecie pracy twórczej Leszka Rózgi…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl