Annette Messager - Na pokaz

Wernisaż: 2010-09-10 19:00:00
Na pokaz Annette Messager to pierwsza monograficzna wystawa francuskiej artystki w Polsce. Jest ona zarazem kolejną odsłoną ekspozycji, prezentowanej wcześniej w Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Espoo w Finlandii, Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Seulu, Mori Art Museum w Tokio oraz Hayward Gallery w Londynie.

Obok Niki de Sant Phalle i Louise Bourgoise, Annette Messager jest jedną z najważniejszych współczesnych francuskich artystek. Jako pierwsza kobieta w historii francuskiej sztuki w 2005 roku pokazała swoją instalację w pawilonie narodowym na 51. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Prezentowana tam praca Kasyno uhonorowana została statuetką Złotego Lwa.
Messager zaczęła tworzyć u schyłku lat 60. W tym czasie kobiety nie miały jeszcze prawa głosu w sztuce zdominowanej przez mężczyzn. W latach 70. tworzyła instalacje z przedmiotów codziennego użytku, wycinków prasowych i fotografii. Prace z tego okresu opowiadają o roli kobiety z klasy średniej w społeczeństwie oraz narzucanych jej rolach i schematach, która wykonuje nudne i monotonne kobiece zajęcia.

Późniejszy okres w twórczości Messager dotyczył cielesności człowieka. Artystka fotografowała kawałki ludzkiego ciała – oczu, ust, stóp, dłoni i piersi. Pocięte i zestawione ze sobą na nowo wycinki sprawiają wręcz przerażające wrażenie. Artystka nawiązuje w ten sposób do poetyki snu, symboliki Freuda i tradycji wotywnej. Pozbawia je tym samym kontekstu i kulturowego znaczenia.

Messager łączy w swojej sztuce przedmioty i techniki kojarzone ze światem dziecięcym i bajkowym – pluszowe misie, lalki, czy kolorowe kredki. Swoje prace tworzy z tkanin, które przybierają fantazyjne kształty. Na pozór widzimy w nich świat bajkowy, jednak artystka porusza przy tym trudne tematy, związane ze śmiercią i erotyzmem. W swojej twórczości Messager podejmuje także grę ze słowem. Pisze kolorową kredką na ścianie, haftuje na materiale lub obsesyjnie powtarza pojedyncze wyrazy. W ten sposób wykorzystuje ich dwuznaczności i sens.

Wystawa w warszawskiej Zachęcie obejmuje 6 sal, w których pokazano prace z różnych okresów twórczości. Nie są one jednak ułożone w sposób chronologiczny. Zobaczymy na niej instalacje z tkanin, fotografii, rysunku, malarstwa i haftu.  Specjalnie na wystawę Messager stworzyła Wietrzyk - instalację z półprzezroczystego, czarnego jedwabiu poruszaną powietrzem i animowaną światłem. 
Retrospektywa Annette Messager w warszawskiej Zachęcie to świetna okazja do lepszego poznania twórczości tej wybitnej artystki. Oglądając Na pokaz choć na chwile udaje nam się wciągnąć w jej niezwykły świat, który zarazem zachwyca i przeraża.

Galeria prac


Powrót