Anka Leśniak i jej boginie
Artystka wizualna Anka Leśniak oprowadziła w miniony czwartek po swojej wystawie w sali kameralnej BWA i opowiedziała o inspiracjach przy tworzeniu cyklu grafik cyfrowych, prezentowanych pod wspólnym tytułem Wcielenia.
Pierwotnie wystawa nazywać się maiła Bognie, w ostatniej chwili tytuł zmieniono, jak tłumaczy artystka, aby otworzyć widzom pole do interpretacji. O czym jest zatem ta wystawa? Oczywiście o boginiach!
Anka Leśniak zajmuje się w tym projekcie wizerunkami i znaczeniami dawnych bóstw kobiecych, oraz tych czczonych nadal, lecz nieznanych w kulturze Zachodu. Interesuje ją wielowymiarowość tych bóstw- polegająca, zdaniem artystki na tym, że były one zarazem dobre i złe; uzdrawiały i zabijały; dawały życie, rządziły jego cyklami, ale również potrafiły je odebrać; ujawniały aspekty macierzyńskie i opiekuńcze, ale także okazywały złość, gniew i stawały do walki. Na przestrzeni wieków kobiece bóstwa posiadały wszystkie aspekty obecne w ludzkiej psychice i ujawniały je w zależności od sytuacji.
Na wystawie znalazło się w sumie siedem wielkoformatowych wydruków, wpisanych w format kwadratu. Na każdym z nich widać samą artystkę, pozującą nago frontem do obiektywu. Każdy z wydruków ma inne tło- w wyrazistym, czystym kolorze, dobrze kontrastującym z sylwetką artystki. Na kolejnych grafikach Anka Leśniak przybiera nową, określoną pozę, wcielając się w inną boginię np. Kali, Tiamat, Hekate…. Na każdym z wizerunków towarzyszą jej ponadto specjalne atrybuty - pojawiają się tu m.in. zwierzęta: wąż, kot, kogut, sowa.
Pośrodku sali wisi początkowo nieco niepokojący obiekt - labrys (podwójny topór). Labrys jest uważany za symboliczne przedstawienie podwójnej bogini oraz kobiecej władzy. Odnosi się do nadzwyczajnej mocy. Zdwojenie ostrza wyraża podwójną moc. Dwa półkoliste ostrza oznaczają też fazy księżyca i cykl lunarny związany z cyklem miesięcznym kobiety. Labrys nawiązuje też kształtem do klepsydry, także atrybutu podwójnej bogini oznaczającego płodność, umieranie i odradzanie się. Etymologia słowa labrys wywodzi się od słowa „labia” przez co nawiązuje do kobiecej sfery seksualnej.
Każdemu z wydruków towarzyszy przygotowany przez artystkę opis, z którego można się dowiedzieć więcej nt. każdej z bogiń - jakie były jej specjalne moce, w jakim kręgu kulturowym i czasie występowała.
Powrót