ANDY WARHOL - wystawa w Instytucie Słowackim




12 września 2002 w Instytucie Słowackim miał miejsce wernisaż wystawy zatytułowanej "Andy Warhol - oczyma innych artystów". 
Autorem całego projektu był: Daniel Brogyányi, a kuratorem wystawy- Michal Bycko.
 
Wystawa została zorganizowana przede wszystkim dzięki wsparciu patrona, którym jest Słowacki Przemysł Gazowniczy S.A. Jak widać instytucje prywatne na Słowacji bardzo są zainteresowane i zaangażowane w promocję słowackiej kultury, co należy specjalnie podkreślić.
Na otwarciu wystawy był obecny dyrektor Słowackiego Przemysłu Gazowniczego - pan Peter Krsjak.
 
W rozmowie z Artinfo przyznał, ze działania takie prowadzone są od wielu lat. Galeria prowadzona przez jego firmę zajmuje się promocją artystów słowackich, zwłaszcza artystów młodego pokolenia.
Obecnie 12 artystów rocznie prezentowanych jest za granicą - w samym tylko Instytucie Słowackim w Warszawie.

Sama wystawa ma bardzo ciekawą historię powstania. Otóż w Muzeum A.Warhola w Medzilaborcach na Słowacji w 1998r. młodzi artyści ze Lwowa realizowali wystawę "Portret jako odbicie rzeczywistości" - na wcześniej wydrukowanym sitodrukiem portrecie Andy Warhola malowali swoje obrazy. Wypełniali przestrzeń portretu swoimi własnymi wizjami. Bratysławski fotograf i artysta plastyk Dano Brogyányi postanowił kontynuować to przedsięwzięcie i rozesłał konkurs w świat jako mail - art. Odpowiedziało na apel wielu artystów i udało się stworzyć wspaniałą kolekcję dzieł.
 
Sam mail art oraz geneza wystawy tak jest opisana w katalogu wystawy:
"Mail - art jako "lakoniczna" sztuka pocztowa dzięki takim kreatywnym pomysłom dostaje się do innego, nowego wymiaru i w zasadzie buduje "new" na fundamencie "old" powiększając swoją objętość z małych przesyłek pocztowych na dużego formatu obraz. Można doszukiwać się tu pewnej obecności Warhola, który likwidując różnicę pomiędzy fotografią i malarstwem uczynił z tego procesu obraz banalności, która awansowała do post artu. Jego "zapełnienie" przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej stało się procesem tworzenia nowego, bardziej obszernego dzieła w zasadzie poprzez "zapełnienie" nie ukończonego. Niewątpliwie właśnie to irytowało Brogyányiego (sam kreatywnie działający jako artysta post pop-artowy), aby przystąpić do "zdobycia" oryginałów poprzez wymazanie pierwotnego dzieła tak, aby służyło powstaniu nowego, ponownie oryginalnego. Pomimo to, ciekawym jest fakt, ilu znanych artystów wyraziło chęć podjęcia tego rodzaju kreatywnego komunikowania i w zasadzie tworzenia nowych, oryginalnych dzieł, które odznaczają się ideą wizualnego podobieństwa ..... Andy Warhola."

Dodatkową atrakcją wernisażu był Plener przed Instyrtutem Słowackim - umiejscowiony tuż przy murach Barbakanu na warszawskiej Starówce. Na sztalugach rozmieszone zostały przygotowane wcześniej portrety Andy Warhola. W ten sposób w trakcie wernisażu każda chętna osoba mogła wziąć udział w wystawie i własnoręcznie przelać swoją wizję na papier.
Cały plener miał również doskonale przygotowaną oprawę - swój program artystyczny zaprezentowała grupa muzyczna - "TRIO Jagodziński", a dla spragnionych podawano słowackiego Złotego Bażanta.

Zapraszamy wszystkich na wystawę. 
 

   
________________________________________________________
    
Wybrane prace prezentowane na wystawie:
 

     

      

     

      

 

    
Wystawa czynna do 11 października 2002 r.
  
 
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót