Kraków z dość dużym obszarem Starego Miasta przyzwyczaił mieszkańców do tego, że niemal wszystkie galerie znajdują się w obrębie tzw. ścisłego centrum. Do niedawna uważano, że poza nim nie mają raczej prawa bytu; teraz być może się to stopniowo zmienia.
Nowym miejscem na „mapie kulturalnej” miasta jest Pegaz Galeria. Galeria o tyle dziwna, że nie posiada własnej stałej kolekcji. Na folderze czytamy: „Tworzymy galerię sztuk pięknych, w której gościć będzie malarstwo, rzeźba, grafika i fotografia, a także tkanina, szkło, meble, a nawet architektura”. Eksponować swoje prace może tam właściwie każdy po uzgodnieniu i zaakceptowaniu odpowiednich warunków. Galerię można więc nazwać miejscem „pod wystawy”. Choć oddalone od centrum, jest wygodne, z szerokim tzw. zapleczem. Mieści się bowiem w hotelu Pegaz, połączone jest z restauracją Parlament, co gwarantuje dużą, przenikającą się przestrzeń, a także szybki dostęp do baru...
W ostatni piątek 26 listopada swoje malarstwo prezentował Andrzej Folfas, a organizacją wystawy zajęła się Galeria Hetmańska.
Cykl olejnych obrazów „Erotyka i Jazz” – choć nie są to ostatnie dzieła – pokazywany jest po raz pierwszy. Widoczny dynamiczny dukt pędzla znamionuje śmiałe
malowanie, wrażenie to pogłębia dodatkowo żywa kolorystyka.
Artysta tworzy w różnych technikach, m.in. pastele, olej, akwarela. W początkowym okresie sięgał po surrealistyczną poetykę, tworząc obrazy o nastroju onirycznym. Czasem były to oszczędne, abstrakcyjne kompozycje, takie jak cykl „Kształt katedry” wystawiane latem w Otwartej Pracowni.
Pokazywane obecnie płótna są mocne – zarówno pod względem barwy, jak i kompozycji. Plamy koloru obwiedzione są wyraźnym, grubym konturem, co przypomina trochę stylistykę niemieckich ekspresjonistów. Erotyka przenika się z muzyką, tak, jak głosi tytuł cyklu - „Erotyka i Jazz”.
Wszystkie obrazy są przeznaczone na sprzedaż.
Ceny: 3 500 zł – 7 000 zł.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Andrzej Folfas – ur. 6 stycznia 1948 w Witowie na Podhalu. Państwowe Liceum Sztuk plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem ukończył pod kierunkiem: W. Hasiora, T. Brzozowskiego i A. Rząsy. 1973 – ASP w Krakowie, Wydział Architektury Wnętrz, pod kierunkiem prof.: J. Ząbkowskiego, T. Kutermaka, B. Brauna i A. Sigmunda. Mieszka i pracuje w Krakowie. Brał udział w 26 wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych,, m.in. w Krakowie, Jeleniej Górze, Sztokholmie, Angers, Rotterdamie, Norymberdze, Bonn, Amsterdamie, Pradze.
Ukończył Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem pod kierunkiem profesorów: W. Hasiora, T. Brzozowskiego, A. Rząsy. W 1973r. ukończył Wydział Architektury Wnętrz na ASP w Krakowie. Studiował u profesorów: J. Ząbkowskiego, T. Kutermaka, B. Brauna, A. Sigmuda. Mieszka i pracuje w Krakowie. Miał wiele wystaw indywidualnych m.in.: 1974 - collages Historia z konkretów konkretna - A.F. opowiada na temat La Bella Epoque, KDK Kraków; 1988 - Malarstwo, Angers, Francja; 1992 - Malarstwo, Rostworowski Gallery, Kraków; 1993 - Malarstwo, Galerie Am Weinmarkt, Norymberga; 1995 - Malarstwo, Wieża Ratuszowa, Kraków; 1996 - "Malarstwo", Die Deutsche Automatenwirtschoft, Frankfurt, Bonn; 1996 - "Malarstwo", Rostworowski Gallery, Kraków; 1998 - "Erotyki" (malarstwo), Gołogórski Gallery, Krakow; 2000 - "Obrazy góralsko - celtyckie", Otwarta Pracownia, Kraków.
Inne wydarzenia Galerii
26 listopada - 31 grudnia
Andrzej Folfas - Erotyka i...
Cykl olejnych obrazów „Erotyka i Jazz” –…
04 - 30 marca
Eugeniusz Gerlach -...
Malarstwo Gerlacha wywodzi się ze starej szkoły kolorystów.…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl