Allan Sekula - Polonia i inne opowieści

Allan Sekula, jeden z najwybitniejszych artystów amerykańskich gościł w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Jego wystawa nosi tytuł Polonia i inne opowieści. Jest to projekt specjalnie zrealizowany dla Zachęty oraz dla uniwersyteckiej galerii, The Renaissance Society w Chicago.

W cyklu tym, artysta pokazuje powiązania ze swoimi polskimi korzeniami ze strony ojca, w odniesieniu do ogólnego problemu emigracji.
Można zapoznać się także z najstarszymi i najnowszymi pracami Sekuli. Przede wszystkim, artysta oscyluje między dwoma głównymi ogniskami: społecznego zaangażowania i szukania wspólnej przestrzeni między tym, co prywatne, a tym, co uniwersalne.
Allan Sekula, ceniony jest na świecie przede wszystkim za realizacje fotograficzne i filmowe. Był uczniem Johna Baldessariego i Herberta Marcuse'a. Artystę od zawsze interesował człowiek, pokazany przez pryzmat czynników społeczno-gospodarczych, w którym przyszło mu żyć.
Oprócz fotografii, można zobaczyć kilka projekcji slajdów, wykonanych podczas pierwszej wizyty Sekuli w Polsce, w 1990 roku. Z historycznego punktu widzenia, jest to ciekawy dokument, pokazujący, jak wyglądała Polska w okresie przemian.
Istotne, przy realizacji wystawy w Zachęcie, są opisy do fotografii. Czterdzieści zdjęć, opatrzonych jest komentarzem artysty. Obraz tworzy całość z treścią. Prace są wędrówką, której celem jest poszukiwanie własnej tożsamości, w przypadku Sekuli, są to polskie korzenie.
Allan Sekula jest mało znanym artystą w naszym kraju. Jego sztandarowe prace, rozpoznawalne na całym świecie to Rozważania nad tryptykiem, w tym projekcie, po raz pierwszy zastosował tekst. Bajki o przemyśle lotniczym, czy Czekając na gaz łzawiący - najgłośniejsza realizacja Sekuli, w której artysta zarejestrował alterglobalistyczny protest w Seattle w 1999 roku.
Wystawie towarzyszy książka z najnowszymi pracami oraz ciekawymi tekstami Allana Sekuli, Hilde van Gelder, Katarzyny Ruchel-Stockmans i Hamzy Walkera.
Fotorelacja



Powrót