Alexis Hunter - Galeria Bunkier Sztuki




Lata 70. ubiegłego wieku otworzyły drzwi sztuce zwanej dziś feministyczną. Prawa i przywileje, o które kobiety walczyły w latach 60. i 70. znalazły się w centrum uwagi. Komentarzem, ale i wizualizowaną myślą, była sztuka tworzona przez artystki związane z tym ruchem. Polska nie była tu wyjątkiem; za późno tylko zorientowano się, by w pełni to docenić, że jedną z pierwszych, która działała w owym nurcie, była Maria Pienińska-Bereś. I oczywiście wiele innych artystek, jak choćby Natalia Lach-Lachowicz. 

Jedną z najważniejszych dziś przedstawicielek zaangażowanej sztuki feministycznej jest Alexis Hunter, której prace oglądać można obecnie w Bunkrze Sztuki. Już w czasie studiów i krótko po nich, rzuciła wyzwanie archetypowi zawsze męskiego odbiorcy sztuki i ogólnemu stereotypowi, że artysta może być zawsze tylko mężczyzna, natomiast modelką – kobieta. W centrum jej zainteresowania znalazła się psychologia myślenia kobiety, konflikt natury i technologii, znaczenie filozofii i mitologii w dzisiejszym społeczeństwie.

Prace jej są mocno osadzone w kontekście politycznym, stanowią krytyczną analizę zmaskulinizowanej kultury, w której wciąż żyjemy. 

Na wystawie prezentowane są zdjęcia m.in. z cykli Sexual Raport Series, Tattoo series i Object series, odnoszące się do statusu męskości w patriarchalnym społeczeństwie i ukazujący kobiecy punkt widzenia zagadnienia. Fotografie nawiązują do problemu opresji, jakiemu kobiety starają się stawiać opór. Pokazują też, że sztuka może mieć przesłanie polityczne i jednocześnie reagować / komentować przejawy rzeczywistości.

  

 Wybrane prace:
   
    

 


  

  

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Alexis Hunter – ur. w Nowej Zelandii, mieszka w Wielkiej Brytanii. Członkini i założycielka Women’s Art Movement w Londynie, autorka esejów na temat psychologii procesu twórczego. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych, indywidualnych, m.in. w Londynie, Nowym Jorku, oraz ponad 150 zbiorowych.

Wystawa czynna do 19 sierpnia 2007

________________________________
Tekst: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót