Aleksander Turek - Malarstwo. Akt i martwa natura




Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków serdecznie zaprasza na wystawy dwóch zasłużonych artystów.
Pierwsza z nich prezentuje prace Henryka Chylińskiego. Na ekspozycję zatytułowaną „Obrazy & grafika” składają się obrazy i grafiki stanowiące jubileuszowe podsumowanie pracy twórczej artysty. Henryk Chyliński zajmuje się grafiką projektową i warsztatową oraz malarstwem. Znany jest przede wszystkim jako znakomity projektant znaków towarowych i ogólnie pojętej grafiki projektowej. Wśród wielu nagród i wyróżnień, wspomnieć należy o pierwszych nagrodach m.in. w Ogólnopolskim Konkursie na Znak „Teraz Polska”; 1994, w Konkursie na Znak dla Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN, czy też o pierwszej nagrodzie Ministra Kultury i Sztuki w 2000 roku. Prezentowane prace zaskakują swoją ekspresywnością i siłą przekazu. Zdradzają ścisły związek artysty ze sztukami projektowymi.


Druga sala poświęcona jest prezentacji prac Aleksandra Turka - malarza kultywującego tradycyjną szkołę malarską. Tematyką wystawy „Malarstwo. Akt i martwa natura” są właśnie martwe natury - kwiaty, owoce oraz pejzaże i akty. Artysta - grafik i kolorysta - z wnikliwą obserwacją sięga po tradycyjny warsztat i środki malarskie umożliwiające mu budowanie własnego, indywidualnego świata. Jego pełne koloru prace przyciągają oczy feerią barw i niebanalnymi połączeniami kolorystycznymi. Prezentowane na wystawie prace to dorobek artystyczny z ostatnich dziesięciu lat.


  
 
 
 
 

      
 Wybrane prace:
 

   
Henryk Chyliński
     
 
 
 
__________________________________
 
 
Aleksander Turek
 
 
 
 

 
  
 
 Noty biograficzne:

        
   

Henryk Chyliński
, (ur. 1936r.), studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1962r, w pracowni prof. Józefa Mroszczaka. W latach 1963-65 praca na stanowisku projektanta w Teatrze Klasycznym w Warszawie i w Przedsiębiorstwie Handlu Zagranicznego "Metronex". W latach 1966-70 - kierownik artystyczny w Agencji Art. W latach 1970-71 projektant w Agencji Projektowania Opakowań w Nowym Jorku. Od 1972 zatrudniony jako pracownik naukowy na macierzystej uczelni. Obecnie jest profesorem zwyczajnym, prowadzi pracownię dyplomującą z zakresu grafiki projektowej. W latach 1989-92 - wiceprezydent ICOGRADA. Jest Ambasadorem ITC (Międzynarodowego Centrum Znaku Firmowego).


Wystawy (wybór): wystawa plakatu, Damaszek, 1979; wystawa grafiki warsztatowej, Galeria TEST, Warszawa, 1986; wystawa projektów znaczków pocztowych, Moskwa, 1986; wystawa grafiki warsztatowej, Ludenscheid, NRF; wystawa grafiki warsztatowej, Lathi, Finlandia, 1988; wystawa grafiki, Galeria Arkady, Kraków, 1989; wystawa grafiki warsztatowej, Praga, Czechosłowacja, 1989; wystawa grafiki, Lathi, Finlandia, 1989; wystawa grafiki warsztatowej, Ankara, Turcja, 1993; wystawa znaków firmowych, Warszawa, 1997; wystawa grafiki, Płocka galeria Sztuki, 2001; wystawa grafiki i malarstwa, Galeria TEST, Warszawa, 2003.




Aleksander Turek
- (ur. 1933), studia ASP w Warszawie, dyplom w 1961 r. w pracowni prof. Eugeniusza Eibisza. Do 1979 r. pracownik naukowy na macierzystej uczelni. Uczestnik wielu wystaw krajowych i zagranicznych. Laureat licznych nagród.


Wystawy indywidualne: 1962 - "Salon debiutów"; 1968 - "Salon rzeźby" (grafika, rzeźba); 1978 - "RFN"; 1981,- "Salon Plac Zamkowy"; 1982 - "Salon Plac Zamkowy", Galeria W.P. Krakowskie Przedmieście w Warszawie; 1998 - BWA Ciechanów, Muzeum Okręgowe w Siedlcach. Brał udział w wielu wystawach zagranicznych, m.in. w: ZSRR, Urugwaju, Brazylii, Szwecji, Jugosławii, Niemczech, Danii, Holandii, Rumunii, we Włoszech, Kanadzie, Hiszpanii, Chile, Nowej Zelandii, Austrii, Algierii, w Indiach, na Węgrzech.



Wystawa czynna do 27 lutego 2005
 
 
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           




Galeria prac


Powrót