Aleksander Kobzdej - ZMAGANIA Z MATERIĄ - wystawa




Aleksander Kobzdej. Chyba każdy, kto interesuje się polskim malarstwem zna to nazwisko. 
W potocznej, powielonej opinii jest Aleksander Kobzdej sztandarowym twórcą socrealistycznym, autorem symbolu tego czasu, obrazu Podaj cegłę. Jest to jednak tylko epizod w twórczości tego wybitnego artysty. Latem 1958 r Aleksander Kobzdej wziął udział w wystawie prezentującej polskie malarstwo w mediolańskiej Galleria del Milione. Razem z nim wystawiali Tadeusz Brzozowski, Stefan Gierowski, Jan Lebenstein i Adam Marczyński.
Spośród wymienionych twórców, dzieło, postać i dokonania Aleksandra Kobzdeja są najmniej znane szerszej publiczności. 

 
 
 
 
Wystawa w Galerii Polskiego Domu Aukcyjnego "SZTUKA" ma przybliżyć dzieło Aleksandra Kobzdeja. Pokazane są prace nigdy dotąd nie wystawiane, jak też dzieła znane, wystawiane na Biennale w Sao Paulo.

Wystawie towarzyszy katalog pod redakcją dr Józefa Grabskiego. Katalog oprócz zdjęć prac artysty zawiera artykuły krytyków sztuki, wspomnienia przyjaciół, m.in. Tadeusza Konwickiego, recenzje z wystaw. Albumowy, bardzo starannie opracowany i wydany katalog jest także przewodnikiem po czasie, w którym żył i tworzył Aleksander Kobzdej.
 
 
  
 
 
 
Komisarz wystawy: dr Józef Grabski
Koncepcja wystawy: Krystyna Czartoryska
Organizacja wystawy: Krystyna Czartoryska, Piotr Rogacz
Katalog: Anna Baranowa, Maria Gołas, Joanna Wolańska 
 

 

 
 
 Wybrane prace prezentowane na wystawie:

 

  


 

 
 
 

 
  

 Nota biograficzna:

 

Aleksander Kobzdej - Urodził się w 1920 r w Olesku na Ukrainie, zmarł w 1972 r w Warszawie. Studiował malarstwo pod kierunkiem W. Lama, po wojnie studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem E. Eibischa. Początkowo uprawiał malarstwo w duchu postimpresjonistycznym, pod koniec lat 40-tych zwrócił się ku malarstwu realistycznemu. W okresie socrealizmu stał się artystą No. 1 oficjalnie zadekretowanej przez władze komunistyczne sztuki. Autor arcydzieła socrealizmu Podaj cegłę, / z dyptyku "Podaj cegłę i Ceglarki"/. Zerwał z socrealizmem w 1955 r. Od 1951 r praca pedagogiczna na warszawskiej ASP, z którą związany był do śmierci. Odszedł od malarstwa przedstawieniowego, tworzył w dominującym wówczas informelu. Zajmował się twórczo pracą nad strukturą i fakturą obrazu - stworzył cykl - tworzony od 1966 r - Szczeliny, w którym pokazał prawdziwe mistrzostwo, rozwinięciem tego cyklu stały się tworzone od 1969 r obiekty malarskie zwane "Hors cadre" (bez ram), wchodzące bez jakichkolwiek ograniczeń w relacje z otaczającą przestrzenią.Tworzył też obiekty przestrzenne, oraz obiekty malarsko-rzeźbiarskie. Zajmował się taże scenografią, plakatem i ilustracją książkową.

    

Wystawa czynna do 22 grudnia 2002 r. 
 
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót