Adrian Paci - Miejsca pomiędzy - Bunkier Sztuki

Kolejnym artystą prezentowanym przez Bunkier Sztuki w ramach projektu Transkultura jest Adrian Paci. Albańczyk z pochodzenia, mieszkający obecnie i pracujący w Mediolanie, w swoich realizacjach analizuje problem tożsamości w fazie kryzysu, wykorzenienia i rozerwania związków rodzinnych.

Paci dzieciństwo i młodość spędził w ojczyźnie, co wywarło na niego silny wpływ, podobnie jak i moment emigracji do Włoch. Upadek komunizmu w Albanii stał się punktem zwrotnym w jego twórczości. Wkrótce, dzięki podejmowanej tematyce prac, został zaliczony do twórców określanym mianem pokolenia transformacji.

W Bunkrze Sztuki prezentowane są filmy wideo artysty. W niejednoznaczny sposób stanowią opowieść o Albanii, gdzie narratorem jest m.in. córka Paciego, lub on sam. Na pozór niewinne wspomnienia, odkrywają nie raz wojenny obraz kraju, zaliczanego do jednego z najuboższych w Europie.

Widać to m.in. w filmie Albanian Stories (1997), w którym trzyletnia córka artysty opowiada swoim lalkom bajki. Wkradają się w nie wspomnienia dziewczynki z czasów wojny w Albanii. Pictori (2002) porusza problem miejsca artysty w społeczeństwie zwracając uwagę na problemy gospodarcze Albanii. Anonimowy malarz opowiada w nim o swoim życiu i pracy. Chcąc zarobić na chleb, musi wykorzystać swój talent do podrabiania na zamówienie dyplomów, dokumentów, czy metek znanych marek.

Pytania o rolę biografii w twórczości artystycznej, sposobu jej wykorzystania, wpływu doświadczenia emigracji na sztukę – wokół tych problemów oscyluje twórczość Paciego.



Powrót