Adam Marczyński - wystawa malarstwa i rysunku




Salon Sztuki Współczesnej Domu Aukcyjnego REMPEX, kontynuując cykl prezentacji twórców krakowskich, rozpoczął 19 września 2001 wystawę wybitnego artysty - Adama Marczyńskiego. 
Nieżyjący już artysta (od 1985r.) nadal wzbudza wiele emocji i jest traktowany jako główny przedstawiciel awangardy krakowskiej. 
 
Uroczystego otwarcia wernisażu wystawy dokonali: Marek Lengiewicz (prezes DA. Rempex), Iza Rusiniak (kierownik galerii) oraz reprezentujący ojca - Piotr Marczyński.


  
 
Licznie zgromadzona publiczność wernisażu miała okazję podziwiać niezwykłe prace artysty, a przyznać należy, ze zgromadzone prace reprezentują całą twórczość Marczyńskiego. Większość z nich należy do kolekcji rodziny artysty i odzwierciedla różne okresy twórczości.
 
 


Na wystawie można obejrzeć tak charakterystyczne dla Adama Marczyńskiego malarstwo materii, czyli kolaże z połamanych, częściowo spalonych listewek, arkuszy forniru, kawałków tektury czy zardzewiałej blachy. A także jego późniejsze prace - geometryczne kompozycje, z wykorzystaniem kasetonów z uchylanymi klapkami, które można zamykać i otwierać tworząc dowolne struktury.
Cykl abstrakcji geometrycznych w twórczości Marczyńskiego zamykają minimalistyczne, jednokolorowe reliefy z kartonowych kwadratów, które powstawały tuż przed niespodziewaną śmiercią artysty w 1985r.
 
 
 

Na wystawie nie zabrakło także rysunków, jako że artysta był znanym ilustratorem książkowym. Rysunki Marczyńskiego charakteryzują się bardzo delikatną kreską, oddającą zazwyczaj subtelne i delikatne motywy otaczającej przyrody.
Wystawa połączona jest ze sprzedażą prac, jednak ponieważ większość prac przedstawia ogromną wartość dla rodziny artysty, to na sprzedaż zostało wystawionych tylko kilka prac. Z pewnością warto wzbogacić kolekcję o prace tak wybitnego twórcy.

        
 
  
     
 


 


 
Adam Marczyński urodził się w 1908r., zmarł nagle w 1985r. Ukończył studia malarskie na krakowskiej ASP w 1936 r., a następnie w 1945 podjął pracę pedagogiczną, którą kontynuował do 1979 w krakowskiej ASP.
Przed wojną należał do Grupy Krakowskiej i brał udział w jej reaktywowaniu w 1957 r. Był przedstawicielem krakowskiej awangardy, znanym jest jako malarz, grafik i rysownik.

 
 
Relacja przygotowana przez Artinfo




Galeria prac


Powrót