7. edycja konkursu Samsung Art Master rozstrzygnięta

Kolejny raz uczestnicy konkursu Samsung Art Master zaskoczyli jurorów kreatywnością i innowacyjnością. Niezwykle wyrównany poziom prac nadesłanych przez młodych artystów sprawił, że kapituła konkursu przyznała aż trzy równorzędne nagrody. Otrzymali je Karolina Brzuzan - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Justyna Górowska - studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Mateusz Sadowski - student Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Prace nadesłane na siódmą edycję konkursu Samsung Art Master obejmowały wszystkie dziedziny sztuki od: malarstwa, poprzez grafikę, grafikę komputerową, fotografię, instalację, aż po video i projekty w przestrzeni publicznej. Wszystkie prace zostały poddane ocenie jury, w skład którego weszli wybitni krytycy sztuki, kuratorzy oraz artyści: Prof. Maria Poprzęcka - Profesor zwyczajny w Instytucie Historii Sztuki UW, Anda Rottenberg - historyk sztuki, krytyk oraz kurator licznych wystaw, Stach Szabłowki - kurator w Centrum Sztuki Współczesnej, Jarosław Suchan - historyk sztuki, krytyk i kurator, Karol Radziszewski – artysta, zwycięzca trzeciej edycji konkursu Samsung Art Master oraz Andrzej Chyra - aktor filmowy i teatralny, reżyser.

„Jury zwróciło uwagę na głębokie zainteresowanie licznych uczestników konkursu tematyką egzystencjalną, podejmowanie najbardziej fundamentalnych zagadnień ludzkiej kondycji w śmiały, kreatywny i bezkompromisowy sposób. Trzeba również wspomnieć o tendencji do interesującego łączenia różnych środków wyrazu, zwłaszcza łączenia mediów filmowych z elementami performance oraz o myśleniu na temat prac wideo w kategoriach przestrzeni i złożonych instalacji. Tego typu realizacje wymagają dużej sprawności warsztatowej. Wiele z takich prac znalazło się wśród nagrodzonych i wyróżnionych projektów” – powiedział w uzasadnieniu werdyktu Stach Szabłowski, kurator w Centrum Sztuki Współczesnej.

Instalacja pt. 1+1-1 zaprojektowana przez Karolinę Brzuzan - absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W zagadkowym obiekcie artystka konstruuje sytuację, w której sen w regularnym rytmie prowokowany jest działaniem chemicznej substancji. Bohaterem tego działania są muszki owocówki, które co okreslony czas opadają zmorzone narzuconym im snem. Chaotyczna ruchliwość muszek zostaje uśpiona. To co nieopanowane jest dla Brzuzan tym, co najgłębiej naturalne.

Film video pt. FW-JG autorstwa Justyny Górowskiej - studentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Prezentowana praca powstała z inspiracji fotografiami aktorki Francesci Woodman. Górowska za cel założyła sobie wykroczenie poza medium, jakim posługiwała się amerykańska artystka i próbę utożsamienia się z nią. W ten sposób prezentowana praca stała się zapisem doświadczeń, próbą szukania pomiędzy byciem i nie-byciem.

Film video pt. Tarcie w wykonaniu Mateusza Sadowskiego - studenta Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Film jest próbą przełożenia na język abstrakcyjny doświadczenia wewnętrznego. Tytułowe 'tarcie' jest zwyczajnym stanem umysłu, w którym funkcjonujemy cały czas, pomiędzy codziennymi czynnościami, a momentami oświecenia, podczas nieusankcjonowanych, osobistych pielgrzymek. Tarcie występuje również na styku kultur (naszej i obcej), które odwiedzamy z własnym bagażem doświadczeń, praktykując duchową turystykę.

Konkurs Samsung Art Master otwiera przed nagrodzonymi wielką szansę na rozwój artystycznej kariery. Organizator i członkowie kapituły konkursu liczą, że będzie ona pasmem sukcesów podobnych do tych osiąganych przez zwycięzcę 3. edycji konkursu Samsung Art Master z 2006 r. – Karola Radziszewskiego. Odkryty w Samsung Art Master talent Radziszewskiego niejednokrotnie daje o sobie znać. Artysta w 2009 r. został laureatem Paszportu "Polityki" w kategorii sztuki wizualne, a jego prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą (m. in.: w Zachęcie, CSW w Zameku Ujazdowskim, Galerii Hamidrasha w Tel Awiwie, White Cubicle Toilet Gallery w Londynie).

Jury konkursu Samsung Art Master przyznało również trzy wyróżnienia: Martynie Heller za video pt. February, Katarzynie Pacurze za projekt w kategorii video pt. Kwiaty polskie oraz Marii Ewie Toboli za film video bez tytułu” Wszystkie młode artystki są studentkami Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Wystawę prezentującą prace laureatów konkursu będzie można oglądać na przełomie miesiąca listopada i grudnia 2010 r. w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Galeria prac


Powrót