54. Międzynarodowe Biennale Sztuki w Wenecji

Do 27 listopada br. można oglądać prace artystów wystawione na Biennale w Wenecji. Przegląd sztuki współczesnej odbywa się w tym roku pod hasłem ILLUMInazioni (Illumi-nacje) inspirowanym m.in. pracami weneckiego malarza Tintotetto.

Trzy płótna artysty zostały wypożyczone na czas Biennale z kościoła San Giorgio Maggiore i Galerii Akademii (Gallerie dell'Accademia). W wystawie bierze udział 83 twórców m.in. Maurizio Cattelan, Martin Creed, Trisha Donnelly, Urs Fisher, Klara Liden, Christian Marclay, Philippe Parreno, Sigmar Polke, Cindy Sherman, James Turrell; jest także polska artystka - Monika Sosnowska zaproszona do wykonania jednego czterech mini pawilonów służących do ekspozycji prac.

Po raz pierwszy w Biennale biorą udział artyści z Haiti, Bangladeszu i Arabii Saudyjskiej. Są państwa, które po wielu latach powróciły prezentując dokonania swoich twórców, np. Demokratyczna Republika Konga, Indie, Zimbabwe, czy Kuba oraz takie, które pierwszy raz prezentują swoje pawilony narodowe – Białoruś. Biennale

podzielone jest na kilka części – wystawa tematyczna w Pawilonie Centralnym i Arsenale; prace prezentowane w pawilonach narodowych ulokowanych w Giardini; projekty i ekspozycje towarzyszące Biennale stanowiące integralną część programu oraz różne projekty, które się w programie nie znalazły, ale dopełniają wydarzenie kulturalne angażujące całe miasto.

Znakiem rozpoznawczym wystawy jest mural Josha Smitha umieszczony na fasadzie Pawilonu Centralnego ILLUMI-NATIONS. W holu pawilonu instalacja świetlna Marguee Philippe’a Parreno wprowadza do pomieszczeń, w których są płótna Tintoretta; w przyległych pomieszczeniach można oglądać m.in. The Others Maurizio Cattelana, video-instalacje Pippiloti Rist oraz murale Cindy Sherman. Wśród wystaw prezentowanych w pawilonach narodowych warto zwrócić uwagę na japońską artystkę Tabaimo - Teleco-soup, a także prezentację Egiptu, na którą składają prace dokumentujące zamieszki na palcu Tahrir w Kairze, w tym film nakręcony przez Ahmeda Basiony (artysta został zastrzelony podczas jednej z demonstracji).

Pawilon polski prezentuje projekt … i zadziwi się Europa przygotowany przez izraelską artystkę Yael Bartana. Trzy filmy: Mary koszmary z 2007 roku, Mur i wieża z 2009 roku oraz mający premierę na weneckim Biennale Zamach koncentrują się na skomplikowanych, często dramatycznych relacjach polsko-żydowskich.

Wśród laureatów tegorocznego Biennale są Niemcy – prezentacja w niemieckim pawilonie składająca się z prac Christopha Schlingensiefa otrzymała główną nagrodę Złotego Lwa. Wyróżniono także pawilon łotewski prezentujący twórczość mieszkającej w Berlinie szwedzkiej artystki Klary Liden. Srebrnym Lwem nagrodzono prezentację brytyjskiego artysty Haroona Mirzy. Złote Lwy za dorobek artystyczny przyznano Elaine Sturtevant i Franzowi Westowi. Ponadto przyznało ponadto nagrodę Złotego Lwa dla najlepszego artysty tegorocznego Biennale – został nim amerykański twórca Christian Marclay i jego praca The Clock.

Galeria prac


Powrót