20. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie




Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie odbywa się po raz dwudziesty. W Muzeum Plakatu w Wilanowie uroczyście ogłoszono werdykt jubileuszowej imprezy. Tegoroczne jury skomponowane zostało w sposób szczególny. Jego skład to symboliczny hołd dla Henryka Tomaszewskiego, zmarłego w roku ubiegłym legendarnego grafika, plakacisty i pedagoga. Wszyscy członkowie jury to studenci z jego pracowni. Po raz pierwszy, mimo pełnej międzynarodowości szacownego grona, językiem obrad był język polski. 

Przewodniczący - Marcin Mroszczak, syn założyciela Biennale, wybitnego grafika Józefa Mroszczaka - omawiając werdykt powiedział, że jurorom zależało na wybraniu plakatów, które spełniają ich podstawowe kryteria czyli po pierwsze funkcjonują w rzeczywistej przestrzeni komunikacji, nie zostały zrobione z myślą o konkursie, a powstały na konkretne zlecenie, w wyniku współpracy twórcy z komercyjnym klientem. Po drugie zawierają na tyle silny przekaz, że pozostają w pamięci oglądającego, czyli prawidłowo wypełniają swoją funkcję. Jury wspominając przebieg obrad podkreślało ich burzliwą atmosferę. Mimo że jurorzy to przyjaciele z czasów studiów, a decyzja zapadła jednogłośnie, była efektem długotrwałych polemik. Nie dotyczyły one jednak Grand Prix - pracy “Pozytywny?” Michela Quareza z Francji. Ten plakat z racji na tematykę, niezwykle mocne i adekwatnie dobrane środki wyrazu zjednał sobie od razu wszystkich jurorów. Marcin Mroszczak szczególnie podkreślał także jeszcze jedną kwestię związaną z nagrodzonym plakatem - odwagę urzędników, której w Polsce niezwykle brakuje. Plakat powstał na zamówienie francuskiego Ministerstwa Zdrowia i mimo kontrowersyjności, został skierowany do masowej dystrybucji. 

Na Biennale zgłosiło prace 909 twórców z 47 krajów, z czego 698 profesjonalistów i 211 debiutantów. Nadesłano 2383 plakaty, w tym 1972 prace profesjonalne i 411 debiuty. Na tegorocznym Biennale szczególnie interesująco wypadły właśnie debiuty. W tej kategorii najlepsi okazali się polscy artyści. Z pozostały „nacji” tradycyjnie silny okazał się plakat japoński, francuski i niemiecki. Wyróżniały się także prace z Finlandii, co znalazło odzwierciedlenie w werdykcie. Komisja zakwalifikowała do wystawy 648 dzieł 438 artystów z 40 krajów, w tym 105 debiutantów. W pawilonie głównym Muzeum Plakatu w Wilanowie prezentowana jest kategoria: „plakat kulturalny”, w nowym pawilonie: „plakat ideowy” oraz „plakat reklamowy”, a „debiuty” można oglądać w oranżerii Pałacu w Wilanowie.


Grand Prix: Michel Ouarez (Francja), "Pozytywny"




Złoty medal (kategoria kultura): Uwe Loesch (Niemcy), "
100 lat Ruhrlandmuseum Essen
"




Złoty medal (plakat reklamowy): Aimo
Katajamäki (Finlanfia), "Vivero zoo. Furniture Animals"

 

Biennale towarzyszy wiele imprez i wystaw. Na ogrodzeniu warszawskich Łazienek Królewskich prezentowanych jest 60 najwybitniejszych, najciekawszych i nagrodzonych plakatów z 40-letniej historii Biennale. 5. edycja konkursu studenckiego Galerii Plakatu AMS dotyczyła plakatu 20. Międzynarodowego Biennale, a organizatorzy Biennale ogłosili wraz z Fundacją Plakat Polski konkurs na plakat w hołdzie Henrykowi Tomaszewskiemu. W Galerii Grafiki i Plakatu prezentowana jest wystawa Tomaszewskiego, Lenicy, Cieślewicza i Młodożeńca, w Galerii Ateneum Młodych zobaczyć można prace dyplomantów prof. Lecha Majweskiego, w Green Gallery pokaz indywidualny Tapani Aartomaa, w Centrum Olimpijskim młody plakat z Polski i Norwegii, w Instytucie Sztuki Mediów Wydziału Grafiki warszawskiej ASP prace laureatów 19 Biennale, jurorów 20 Biennale i retrospektywę Józefa Mroszczaka, a retrospektywa Henryka Tomaszewskiego pokazana zostanie we wrześniu 2006 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie.


WERDYKT
Międzynarodowe Jury 20-tego Międzynarodowego Biennale Plakatu w składzie: Marjatta Itkonen (Finlandia), Radovan Jenko (Słowenia), Karel Mišek (Czechy), Marcin Mroszczak (Polska), Thierry Sarfis (Francja) przyznało następujące nagrody:

W kategorii plakatów ideowych:
ZŁOTY MEDAL: Michel Quarez, Francja, “Pozytywny?”
SREBRNY MEDAL: Norito Shinmura, Japonia, "Ocieplenie globalne”
BRĄZOWY MEDAL: Anna Reponen i Teemu Ollikainen, Finlandia, „Seks na sprzedaż”

W kategorii plakatów promujących kulturę:
ZŁOTY MEDAL: Uwe Loesch, Niemcy, "100 lat Ruhrlandmuseum Essen"
SREBRNY MEDAL: Reza Abedini, Iran, "Ofiara”
BRĄZOWY MEDAL: Kuba Sowiński, Polska, "100 lat Energetyki w Krakowie"
WYRÓŻNIENIE HONOROWE: Josef Flejšar, Czechy, “Wystawa Franza Kafki”

W kategorii plakatów reklamowych:
ZŁOTY MEDAL: Aimo Katajamäki, Finlandia, "Vivero zoo. Furniture Animals"
SREBRNY MEDAL: Ruyosuke Uehara, Japonia, "Decoration Laforet"
BRĄZOWY MEDAL: Yumiko Yasuda, Japonia, "CD Pieśni instrumentalne"

W kategorii debiuty:
ZŁOTY DEBIUT: Aleksander Czyż, Polska, "Być kobietą"
NAGRODA HONOROWA: Małgorzata Medowska, Polska, „Wandalizm” 

WYRÓŻNIENIA HONOROWE: Agata Brzezińska, Polska, “Cafe Müller - Pina Bausch”; Andrew i Jeffrey Goldstein, Niemcy, „New Orleans”; Kazjah Makaunoou, Francja, „Tutaj jesteśmy”; Nicolas Prado, Francja, „Tutaj jesteśmy”; Kaja Renkas, Polska, „Fanaberie”; Justyna Rybak, Polska, „Artysta się broni”, Stefan Wegmüller, Szwajcaria, ”Reduziert“. 

Nagrody dodatkowe

NAGRODA SPECJALNA: THE ICOGRADA EXCELLENCE AWARD: Stephan Bundi, Szwajcaria, „Carmen”

NAGRODA HONOROWA IM. JÓZEFA MROSZCZAKA przyznawana przez Rektora ASP w Warszawie: Paul Davis, USA, "Ludzie z pokazu Paula Davisa" i "Merry Down"

NAGRODA HONOROWA IM. JANA MŁODOŻEŃCA przyznana przez Galerię Grafiki i Plakatu Hoża w Warszawie: Haichen Zhu, Chiny, „Wystawa Grafiki Projektowej.., 10-lecie Wydziału Komunikacji Wizualnej, Przyszłość 2010”

NAGRODA ZWIĄZKU ARTYSTÓW SCEN POLSKICH ZA NAJLEPSZY POLSKI PLAKAT TEATRALNY: Lech Majewski, Polska, „Balladyna” 

NAGRODA MUZEUM NARODOWEGO W POZNANIU IM. JANA LENICY: Alain Le Quernec, Francja, „Anton Beeke - Billposting allowed”

 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 

Srebrny medal (plakat ideowy):
Norito Shinmura (Japonia),
"Ocieplenie globalne"

Brązowy medal (plakat ideowy):
Anna Reponen i Teemu Ollikainen (Finlandia), "Seks na sprzedaż"

Srebrny medal (kultura):
Reza Abedini (Iran), "Ofiara"

 

 

 

Brązowy medal (kultura):
Kuba Sowiński (Polska),
"100 lat Energetyki w Krakowie"

Nagroda Specjalna: The Icograda Excellence Award: Stephan Bundi (Szwajcaria), "Carmen"

Nagroda Honorowa im. Józefa Mroszczaka: Paul Davis (USA), "Ludzie z pokazu Paula Davisa"

 

 

 

Srebrny medal (reklama):
Ruyosuke Uehara (Japonia), "Decoration Laforet"

Brązowy medal (reklama):
Yumiko Yasuda (Japonia), "CD Pieśni instrumentalne"

 


Wystawa czynna do 24 września 2006

________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót