12. Warszawskie Targi Sztuki - Do zobaczenia za rok!
Wernisaż: 2014-10-10 15:30:00
W dniach 10-12 października, w zabytkowych przestrzeniach Arkad Kubickiego Zamku Warszawskiego, odbyła się 12 edycja Warszawskich Targów Sztuki, które odwiedziło niemal 4000 gości.
W trakcie targów swoje zbiory zaprezentowało 49 galerii i antykwariatów, wystawiając około 1000 dzieł sztuki, m.in. obrazy, rzeźby oraz obiekty antykwaryczne. W programie przygotowanym przez organizatorów znalazły się m.in.: wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych (prowadzone m.in. przez Andrzeja Pągowskiego) czy wystawa wybitnego, niedawno zmarłego malarza - Tadeusza Dominika. Dodatkową atrakcją targów były filmy Muzeum Utraconego, prezentujące polskie dzieła, które zostały utracone przez Polskę w trakcie II wojny światowej i można je obecnie podziwiać niestety tylko w formie wirtualnej. Ciekawa aranżacja multimedialnego pokazu, zapewnia wyjątkowe wrażenia, które z pewnością stanowią niestandardowy sposób kontaktu ze sztuką.
Wśród zgromadzonych obrazów, można było między innymi, podziwiać dzieło Henryka Siemiradzkiego (1843-1902), Sąd Parysa, które zaprezentował Rempex. Płótno olejne o wymiarach 52 x 120 cm wyceniono na 2 miliony złotych i było najdroższym z pokazywanych na targach. Rozstrzygnięto również konkurs na najciekawsze stoisko. Komisja, w której skład weszli: Kama Zboralska, Piotr Lengiewicz, Andrzej Pągowski i przedstawiciele ubiegłorocznych zwycięzców, czyli galerii ForForm i Galerii 32, wyłoniła następujących laureatów: Galerię ESTA, w kategorii sztuka współczesna i Galerię Berżera, w kategorii sztuka dawna. Decyzja o wyborze najciekawszego obiektu, należała już do publiczności. Ten zaszczytny tytuł przypadł rzeźbie Spektrum, Oliviera Czarnetty, którą można było podziwiać na stoisku Galerii Schmalfuss. Dodatkowo wśród osób, które wzięły udział w ankiecie, rozlosowano nagrody w postaci książki Kamy Zboralskiej Sztuka inwestowania w sztukę oraz albumy i katalogi, ufundowane przez wystawiające galerie.
WTS jest jednym z ważniejszych wydarzeń artystycznych w kraju, które co roku gromadzi szerokie grono marszandów, kolekcjonerów, kuratorów oraz miłośników sztuki. W tym roku w Targach udział wzięły czołowe galerie sztuki współczesnej z całej Polski oraz wspomniana, niemiecka galeria Schmalfuss (Berlin, Marburg). Była to jedyna impreza, podczas której zaprezentowano dokonania zarówno klasyków współczesności, takich jak: Nowosielski, Dróżdż, Dobkowski, Modzelewski, Opałka, Abakanowicz, Tarasin, Markowski, jak i młodszych pokoleniowo, odnoszących już sukcesy twórców m.in.: Stokłosy, Czycza, Lety, Surowca, Chudzickiego, Szwed, Malik, Dawidek. Odwiedzający mogli, także zobaczyć zdjęcia wybitnych fotografików takich jak: Witkacy, Rytko, Pierściński, Rolke, Świetlik i Niedenthal oraz młodych, utalentowanych artystów m.in.: Anity Andrzejewskiej, Pawła Żaka i Kacpra Kowalskiego.
W części antykwarycznej (m.in. Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski, D.A. Rempex, Connaisseur, Galeria 32, Śląski Dom Aukcyjny, Galeria Berżera, Galeria Grodzka, D.A. Artissima oraz i Antiquariat Dasa Pahor z Monachium) można było podziwiać dzieła przedwojennych artystów. Angielska South Uist Asian Art specjalizująca się w sztuce japońskiej, zaprezentowała m.in.: drzeworyty, wyroby z brązu i laki oraz elementy uzbrojenia samurajskiego.
Wśród galerii sztuki pojawiły się m.in.: Zderzak, Art Agenda Nova, Artemis, Olimpus, Fejkiel. Galeria Mostra przypomniała twórczość niedocenionego Andrzeja Mierzejewskiego i zaprezentowała rzeźby Bronisława Krzysztofa, które na co dzień podziwiać można w największych zagranicznych kolekcjach. Obecna po raz pierwszy na Warszawskich Targach Sztuki poznańska Galeria Muzalewska zaprezentowała prace wyjątkowych artystów, takich jak Stanisław Dróżdż i Marek Chlandy. Z zakresu galerii zajmujących się fotografią, pojawiły się m.in.: Obserwacje, Artinfo.pl, Leica Gallery Warszawa i Ney Gallery. W ramach projektu Polska Grafika Cyfrowa swoje prace pokazali uznani polscy twórcy, posługujący się najnowszymi technologiami, jak Szymon Biernacki, Igor Aqualoopa Chołda, Marek Okoń.
W ramach wydarzenia, odbyły się także wykłady prowadzone przez uznane autorytety ze świata sztuki: wystąpienie poświęcone twórczości Andrzeja Wróblewskiego - ikony polskiej sztuki powojennej, które prowadził ceniony krytyk sztuki Jan Michalski; referat na temat Fotografii Kolekcjonerskiej prowadzony przez Rafała Kameckiego - pasjonat tej dziedziny sztuki i właściciel portalu o sztuce Artinfo.pl. Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich zaprosiło Olgierda Jakubowskiego - kryminologa i doktoranta Instytutu Nauk Prawnych PAN, który poprowadził wykład Obrót dziełami sztuki w kontekście zmian w prawie Unii Europejskiej.
Odbył się także panel dyskusyjny Sztuka inwestowania w sztukę z udziałem ekspertów: Marcina Gołębiewskiego (Art. Agenda Nova), Ewy Bednarz (Puls Biznesu), Mikołaja Iwańskiego (ekonomista) i Karoliny Nowak (Wealth Solutions). Rozwinął się on w ciekawą dyskusję z udziałem gości podczas której zaprezentowano różne ujęcia związane z rynkiem sztuki, zarówno z perspektywy inwestorów, galerzystów czy artystów.
O koordynację całego wydarzenia zadbała Komisja Programowa. Za stronę merytoryczną odpowiedzialna była Kama Zboralska - przewodnicząca zeszłorocznej Komisji Programowej, dziennikarka, współautorka rankingów Kompas Sztuki i Kompas Młodej Sztuki, autorka cyklu książek Sztuka inwestowania w Sztukę; Piotr Lengiewicz - pomysłodawca i organizator Targów, prezes domu aukcyjnego Rempex oraz po raz drugi Lena Szwed-Strużyńska (zajęła się także aranżacją Targów) - scenograf telewizyjny i teatralny, właścicielka Galerii Mostra.
Powrót