Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WALISZEWSKI Zygmunt | PORTRET JELENY PIETRAKOWSKIEJ, 1917

Zygmunt WALISZEWSKI (1897-1936)

PORTRET JELENY PIETRAKOWSKIEJ, 1917

akwarela, papier
42 x 31,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: W Ziga 917

W załączeniu ekspertyza p. Hanny Bartnickiej-Górskiej, wybitnej znawczyni twórczości artysty i współautorki katalogu jego monograficznej wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie w roku 1999.

Z ekspertyzy p. Hanny Bartnickiej-Górskiej: "Jest to portret Jeleny Pietrakowskiej, żony działającego w Tyflisie (obecnie Tbilisi) krytyka sztuki i dziennikarza - zaprzyjaźnionego z Waliszewskim - Aleksandra Pietrakowskiego. Będąc w Tbilisi w 1978, widziałam u jego córki duży reprezentacyjny portret Jeleny Pietrakowskiej (olej; 1918) reprodukowany przeze mnie w katalogu wystawy monograficznej Zygmunta Waliszewskiego (MNW, Warszawa 1999, poz. I 240. Porównanie obu portretów potwierdza, według mej opinii, autentyczność - nieznanej mi dotąd - akwareli. Malarz uchwycił w niej moment zamyślenia portretowanej; półleżąca na fotelu trzyma w obu dłoniach zabawkę - uśmiechniętego pyzatego pajacyka. Takie zestawienie wprowadza delikatny akcent groteski, tak charakterystycznej w późniejszej twórczości Zygmunta Waliszewskiego."
Dodajmy, że ów - wzmiankowany przez autorkę ekspertyzy - reprezentacyjny portret Jeleny Pietrakowskiej znajduje się obecnie w zbiorach Gruzińskiego Narodowego Muzeum Sztuki w Tbilisi.

Porównaj:
- H. Bartnicka-Górska, A. Prugar-Myślik, Zygmunt Waliszewski 1897 1936. Malarstwo i rysunek. Wystawa monograficzna. Muzeum Narodowe w Warszawie maj-czerwiec 1999, Warszawa 1999, s. 146, nr kat. I/240, il.,
- J. Mróz, Artystyczne dokonania Polaków w Gruzji [w:] Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej, [red. W.Walczak, K.Łopatecki], t. I, Białystok 2010, s. 128-129, il. s. 129
- http://www.repcyfr.pl/Content/2359/06_janusz_mroz.pdf?handler=pdf

Zygmunt Waliszewski - malarz, scenograf, ilustrator. Wykazując od dzieciństwa duży talent plastyczny, edukację artystyczną rozpoczął wcześnie na Kursach Malarstwa i Rysunku prowadzonych przez Nikołaja Sklifasowskiego i Borysa Fogla początkowo w Batumi, a następnie w Tyfilisie (Tbilisi). Jako 13-letni chłopiec miał swoją pierwszą wystawę pt. "Cudowne dziecko". Podczas pierwszej wojny światowej wstąpił do wojska i walczył na froncie północnym. Z frontu pochodzi wiele rysunkowych szkiców i portretów żołnierzy, które obecnie znajdują się w zbiorach MNW. Ranny, okres rekonwalescencji przechodził w Moskwie, nawiązując przyjaźń z tamtejszą bohemą artystyczną. Powrócił do Tbilisi i gdy w 1918 Gruzja proklamowała niepodległość, Waliszewski aktywnie działał wśród grona futurystów skupionych w tzw. "Uniwersytecie 41". Wykonał wówczas awangardową formalnie kurtynę dla Państwowego Teatru Opery w Tbilisi. Zagrożenie bolszewickie spowodowało wyjazd artysty do Polski, gdzie w 1921 wstąpił do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych - do pracowni Wojciecha Weissa, a następnie Józefa Pankiewicza. Nawiązał kontakt z krakowską awangardą, pisał rozprawy teoretyczne, projektował scenografię i kostiumy do sztuk teatralnych, wykonał dekoracje malarskie sali klubowej futurystów "Gałka Muszkatołowa". W 1924 wyjechał z grupą studentów tworzących tzw. "Komitet Paryski" na dalsza naukę do Paryża, gdzie prof. Józef Pankiewicz zorganizował filię krakowskiej uczelni. Problem koloru zdominował jego prace i Waliszewski stał się jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu w sztuce polskiej 20-lecia międzywojennego. Ciężko chory, po amputacji nóg powrócił do Polski w 1930. Tu powstały duże kompozycje jak Wyspa miłości, cykl Uczt inspirowanych twórczością Veronesa, liczne pejzaże i martwe natury zaliczane do najcenniejszych jego dzieł. Jest autorem plafonu na Wawelu w Kurzej Stopce. Ponadto tworzył karykatury, scenki humorystyczne, projektował plakaty. Swoje prace prezentował na wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Paryżu (1930), Genewie (1931), Krakowie (1932), w Warszawie (1930, 1933) i na Międzynarodowym Biennale w Wenecji (1934). Jego prace posiadają, m.in. Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Ermitaż w Sankt Petersburgu. Duży zespół rysunków i akwarel znajduje się w Muzeum Sztuki Gruzińskiej w Tbilisi oraz w tamtejszych kolekcjach prywatnych. W roku 1999 w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się jego wystawa monograficzna.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WALISZEWSKI Zygmunt
Mając zaledwie 10 lat uczęszczał do Szkoły Rysunku i Malarstwa w Tyflisie, gdzie uczył się pod kierunkiem N.Sklifasowskiego i B.Fogla. W latach 1921-1924 kontynuował naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u W.Weissa i J.Pankiewicza. W 1924 wraz z grupą 11 studentów, tworzących tzw. Komitet Paryski, wyjechał na dalszą naukę do Paryża, gdzie prof. Pankiewicz zorganizował filię krakowskiej uczelni. Malował portrety, pejzaże, martwe natury i kompozycje figuralne. Ponadto projektował plakaty, tworzył karykatury i scenki humorystyczne. Bardzo częstym tematem jego prac były portrety modelek.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Pozycje nr 66, 67 i 87 zostały sprowadzone z państwa spoza Unii Europejskiej, do ceny ich sprzedaży doliczany jest dodatkowo podatek graniczny w wysokości 8% kwoty wylicytowanej. Opłata ta nie zostanie pobrana, jeśli obraz po zakupie opuści UE.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl