olej, płótno; 48,5 x 66 cm; sygnowany po prawej stronie u dołu: ZMilli | 34
Zygmunt Milli w 1925 roku studiował w krakowskiej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych u Jana Bukowskiego, w tym samym czasie dorywczo pracował jako dekorator teatralny. Należał do oddziału Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, wchodząc od 1932 roku w skład zarządu i komitetu redakcyjnego "Głosu Plastyków". Twórczość Milli rozwijała się równolegle w zakresie malarstwa sztalugowego i ściennego oraz w dziedzinie rekonstrukcji i konserwacji zabytków malarstwa ściennego. Najwcześniejsze znane obrazy Milli to wystawiane w Krakowie w 1927 roku "Martwa natura", "Chaty podkarpackie" i reprodukowany w Sztukach Pięknych, "Pejzaż z Luborzycy". Najczęściej malował pejzaże i martwe natury, studia aktów, wnętrza pracowni, portrety, rzadziej kompozycje figuralne. Od 1928 roku zajmował się malarstwem ściennym i według własnej ankiety wykonał polichromie kościelne w obiektach współczesnych i zabytkowych, między innymi w kościele Świętego Jana w Krakowie. W 1939 roku na zlecenie zarządu odbudowy Wawelu odkrył i odnowił przy współudziale K. Rutkowskiego średniowieczną polichromię w Kaplicy Młodzianków przy romańskiej części katedry krakowskiej. Kilkakrotnie wykonywał projekty kilimów, robił też ekslibrysy.
MILLI Zygmunt
Urodził się w Jarosłwiu w 1912r, zmarł w 1963r. w Krakowie. Od 1925 r. studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych. Należał do krakowskiego oddziału ZPAP, w którym pełnił rolę członka zarządu oraz członka redakcji "Głosu Plastyków". W 1928 r. wstąpił do Zrzeszenia Artystów Plastyków "Zwornik", z którym wielokrotnie wystawiał w Krakowie, Warszawie, Lwowie, Łodzi i Poznaniu. Uprawiał malarstwo sztalugowe i ścienne, zajmował się także jego konserwacją.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl